Článek
„Nesmíme polevit, nesmíme projevit únavu,“ řekl Biden v projevu k podpoře Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské invazi. „Musíme pokračovat, dokud Ukrajina nezvítězí a nedosáhne spravedlivého a udržitelného míru,“ dodal.
Podle něj je společným úkolem USA a Německa obrana svobody a demokracie, o než se v současnosti bojuje hlavně na Ukrajině.
Scholz prohlásil, že díky Bidenově vedení „Putinova válka ztroskotala“. Ruský prezident se podle kancléře přepočítal, když si myslel, že bude stačit jen dostatečně dlouho počkat a podpora západních spojenců Kyjevu ustane. „Každý člen Aliance se může spolehnout na to, že budeme bránit každý centimetr aliančního území,“ řekl také kancléř.
Biden jede do Evropy, Zelenskému slíbil dalších téměř 10 miliard korun
Biden, který v listopadových prezidentských volbách v USA už nebude obhajovat mandát, je v Německu na rozlučkové návštěvě.
Před politickou částí programu šéfa Bílého domu čekala ceremoniální část. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ho přijal s vojenskými poctami a udělil mu nejvyšší německé státní vyznamenání – Velkokříž Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Této pocty se z amerických prezidentů dostalo jen Georgi Bushovi staršímu, který byl v roce 1993 oceněn za zásluhy o znovusjednocení Německa.
Steinmeier, který oproti protokolárním zvyklostem hovořil anglicky, označil Bidena za „maják demokracie“ a poděkoval mu za „vůdčí roli“ v podpoře Ukrajiny. Válka, kterou zahájila Moskva invazí z února 2022, podle něj ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi ukázala, že se USA a Evropa nenechají rozdělit.
Steinmeier vyzdvihl také zásluhy amerického prezidenta o rozvoj transatlantických vztahů a vztahů mezi USA a Německem. Přátelství obou zemí přitom označil za existenční. Spojené státy a Německo jsou dvěma největšími dárci vojenské pomoci Ukrajině.