Článek
„Budeme nadále agitovat za mírová jednání, poskytovat čínskou moudrost pro politické řešení ukrajinské krize a budeme spolupracovat s mezinárodním společenstvím na podpoře dialogu s cílem řešit obavy všech stran a hledat společnou bezpečnost,“ řekl Čchin.
Nevyprovokovaný ruský vpád na Ukrajinu Čína neodsoudila a de facto odmítá i jakékoliv mezinárodní sankce s výjimkou těch schválených na půdě Organizace spojených národů (OSN).
„Čína je hluboce znepokojena eskalací situace i možností, že se vymkne kontrole. (Čínský) prezident Si Ťin-pching předložil návrhy, které sehrály odpovědnou a konstruktivní roli při zmírňování situace a krize,“ prohlásil čínský ministr, aniž by představil jakékoli podrobnosti nebo důkazy.
„Vyzýváme jisté země, aby okamžitě přestaly rozdmýchávat oheň, přestaly svalovat vinu na Čínu a přestaly opakovat: Ukrajina dnes, Tchaj-wan zítra,“ uvedl rovněž Čchin.
Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.
„Jsme proti jakékoli formě hegemonie a proti jakémukoli zahraničnímu vměšování do záležitostí Číny,“ zdůraznil Čchin.
Čínský diplomat v Moskvě
Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli vyjádřil obavy, že Peking zvažuje poskytnout Rusku vojenské vybavení pro boje na Ukrajině, včetně zbraní a munice. Čína jeho tvrzení popřela.
Agentura TASS informovala, že do Moskvy v úterý odpoledne dorazí vysoce postavený čínský diplomat Wang I, aby jednal o roli Pekingu v urovnání konfliktu na Ukrajině, ačkoliv ruský deník Kommersant informoval, že Wang do Moskvy přijel už v pondělí. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury TASS uvedl, že „není vyloučené“, že se Wang setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.