Článek
„Odpověď zní: absolutně a vůbec ne. Palestinci nikdy nechtěli mít svůj stát vedle Izraele. (…) Jediné, co je zajímá, je mít stát od řeky až k moři.“ Tak odpověděla izraelská velvyslankyně ve Spojeném království Cipi Chotovelyová na otázku moderátora stanice Sky News, zda podporuje myšlenku samostatného palestinského státu.
From the river to the sea
Anglický slogan „From the river to the sea Palestine will be free“, tedy „Od řeky k moři bude Palestina svobodná“, je rozšířenou verzí původní arabské rýmovačky „min an-nahr ilá l-bahr“ (من النهر إلى البحر), tedy „od řeky k moři“. Míněna je řeka Jordán a Středozemní moře, mezi kterými leží Stát Izrael.
Provolání, které Arabové používají od 60. let 20. století, naznačuje, že mezi Jordánem a Středozemním mořem má být pouze svobodná Palestina, nikoliv Izrael. Je proto vnímáno jako výzva k likvidaci celé země a jejích židovských obyvatel. Zároveň je v protikladu k variantě tzv. dvoustátního řešení Izraele a Palestiny vedle sebe, za kterou se staví Palestinská samospráva, nikoliv ale hnutí Hamás, jež usiluje o zničení židovského státu.
I nesmiřitelní protivníci se někdy stanou přáteli, řešení palestinského problému existuje, říká bývalý agent Mosadu
Televizní interview, které proběhlo ve středu večer, se neslo ve značně konfrontačním duchu. Velvyslankyně Chotovelyová mimo jiné obvinila moderátora, že je „posedlý“ myšlenkou dvou států, která prý „leda tak pomáhá radikálům na druhé straně“. Vyzvala k převýchově obyvatel Pásma Gazy. Ti nyní žijí v zoufalých humanitárních podmínkách za neustálého izraelského bombardování. Podle palestinských zdrojů denně přijde o život několik set lidí.
Izrael zahájil operaci v Gaze po útoku palestinských teroristů na území Izraele 7. října, při kterém zemřelo 1200 lidí a další byli odvlečeni do Pásma Gazy. Cílem operace je zničit hnutí Hamás.
Speaking to Sky's @markaustintv, Israeli ambassador to the UK, Tzipi Hotovely, dismissed the notion of a two-state solution for the Israelis and Palestinians.
— Sky News (@SkyNews) December 13, 2023
🔗 https://t.co/S9xh7GsWi8 pic.twitter.com/aQxdCxmRFY
„Obyvatelé Gazy by měli projít převýchovou podobně jako Němci a Japonci po 2. světové válce,“ cituje velvyslankyni list The Times of Israel. Podle Chotovelyové jsou školy, provozované pod patronací OSN v Pásmu Gazy „semeništěm teroru“.
Na dvoustátním řešení trvají USA i další země
Americký prezident Joe Biden v uplynulých týdnech několikrát zopakoval, že poválečné uspořádání Blízkého východu musí obsahovat i samostatný palestinský stát. Tento názor zastává velká většina západních politiků, na samostatné Palestině trvají i arabské státy Blízkého východu.
Špičky izraelské politiky se naopak na toto téma vyjadřují buď vyhýbavě, nebo rovnou odmítavě. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tento týden řekl, že odmítá myšlenku, aby Pásmo Gazy bylo po válce předáno orgánům palestinské autonomie (ty nyní omezeně spravují Izraelem okupovaný Západní břeh Jordánu).
Stát Palestina v současnosti uznává a diplomatické styky s ním udržuje 139 z celkem 193 členů OSN včetně České republiky. USA, Kanada a většina států západní Evropy však Palestinu zatím neuznaly. V rámci OSN má Stát Palestina statut pozorovatelské země, nejedná se o plné členství.