Hlavní obsah

Nepřijaté běžence verbuje Islámský stát, Stropnický navrhuje zřídit uprchlický tábor v Maďarsku

Praha

Ministr obrany Martin Stropnický v neděli v České televizi řekl, že armáda může poskytnout na řešení uprchlické krize i více než 2500 dosud avizovaných vojáků. Podle něj by také měla ČR na summitu k uprchlické krizi nejen blokovat kvóty, ale také přijít s konstruktivním návrhem. Například zřídit uprchlický tábor v Maďarsku. Podotkl také, že nepřijaté běžence verbuje Islámský stát (IS).

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr obrany Martin Stropnický

Článek

Stropnický ještě v sobotu uváděl, že to bude 900 vojáků, jejichž počet by mohl později stoupnout na 2500. Výše by to už znamenalo omezení jiných činností, například zapojení do cvičení. [celá zpráva]

„Kapacita může být i víc než dvojnásobná. Co je větším armádním úkolem než střežit hranici a působit tam, kde ten konflikt vzniká.“ Mohl by poslat vojáky i do uprchlických táborů na Blízkém východě.

Zemanův plán padl

Zmínil, že plán na vyslání polní nemocnice do Jordánska, s nímž přišel prezident Miloš Zeman, už padl.

Ministr se vyjádřil i k summitu EU o uprchlících: „Myslím si, že na středeční summit by neměla ČR jet jen s vetováním kvót, ale přivézt tam i nějaký návrh, který bude koordinovaný.“ Naznačil, že země V4, jimž nyní ČR předsedá, mají podobné názory a měly by přednést nějaký návrh - podle něj by to měl být tzv. hotspot, kde se migranti registrují. Stávající čtyři nedostačují. Namítl ovšem, že slovo hotspot je newspeak EU, protože slovo uprchlický tábor tak dobře nezní. Zdůraznil ale, že to je čistě jeho názor.

Summit by se však měl vyjadřovat nejen ke kvótám a řešení migrační krize: „Jasně by mělo být řečeno, co to znamená ochrana vnější schengenské hranice, aby někdo nevyčítal Maďarsku plot a Řecku, že nechrání ostrovy.“

Podle Stropnického je potřeba migrantům pomoci.

Verbování IS

Stropnický přiznal, že problémem je, že bohaté státy Perského zálivu nechtějí přijímat více uprchlíků, ze Sýrie. Proto je potřeba pomáhat především státům sousedícím se Sýrií, kde je většina uprchlíků. V Turecku jich jsou dva milióny, 1,6 miliónů je jich v Libanonu a stejný počet je jich už v Jordánsku, uvedl Stropnický s odkazem na jordánského vyslance.

Stropnický zmínil, proč Jordánsko uprchlíky přijímá. Citoval přitom jordánského diplomata: „Když je nepřijmeme, tak je naverbuje IS.“

Výběr článků

Načítám