Článek
Ministerstvo podle agentury TASS mimo jiné prohlásilo, že Německo a Francie by se místo "poučování" Ruska o lidských právech měly podívat na to, jak tato práva porušuje Kyjev.
"Místo snahy poučovat Rusko, vyzýváme naše partnery..., aby obrátili pozornost na do očí bijící fakta o tom, že Kyjev hrubě porušuje lidská práva a ty svobody, na nichž tolik záleží 'kolektivnímu Západu'," uvedlo podle agentury TASS ministerstvo zahraničí.
Zároveň uvedlo, že Rusko "nadále zajišťuje svobodnou plavbu" Kerčským průlivem "v souladu se stávajícími rusko-ukrajinskými dohodami, vnitrostátními právními předpisy a příslušnými mezinárodními normami". Ovšem ministerstvo zároveň upozornilo, že "samozřejmě s přihlédnutím k reálným bezpečnostním rizikům, hrozbám a možným provokacím ze strany Ukrajiny a jejích západních přátel".
Merkelová a Macron v pátek vyzvali Rusko, aby propustilo ukrajinské námořníky, které zajalo minulý měsíc i s jejich loděmi v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem, což Moskva odmítá. Podle ní 24 zadržených námořníků nelegálně překročilo ruské hranice a bude s nimi naloženo podle ruského práva. Ukrajina Rusko v souvislosti s tímto incidentem obvinila z agrese.
Ukrajinští námořníci byli zadrženi na konci listopadu, když se vojenská loď a dvě lodě, které ji doprovázely, pokoušely dostat přes Kerčský průliv do ukrajinského přístavu Mariupol.
Kerčský průliv odděluje Černé a Azovské moře a je jedinou námořní cestou, jak se dostat do několika významných ukrajinských přístavů. Z jedné strany průlivu je ruské území, z druhé strany Ruskem okupovaný Krym.