Článek
Jak informuje web čas.sk, tajná služba sleduje celé okolí nemocnice, při vstupu do nemocnice musí projít kontrolami nejen návštěvníci, ale také personál. „Úřad pro ochranu ústavních činitelů měl zmobilizovat všechny personální a materiální prostředky a chrání premiéra jako oko v hlavě. Spolupracovat musí s tajnými službami, policií a jinými bezpečnostními složkami,“ uvedl list.
Podle bývalého šéfa státní ochranky a bezpečnostního analytika Juraje Zábojníka se musí bezpečnosti premiéra věnovat mimořádná pozornost, protože zatím nikdo neví, co je v pozadí atentátu.
„Nikdo neví, kdo měl zájem zlikvidovat předsedu vlády, zda šlo o skupinu, nebo zpravodajskou organizaci,“ řekl s tím, že chráněný musí být celý objekt nemocnice. „Musí být připraveni na to, že přijdou výhrůžné telefonáty. Nechci říkat jaké, známe to ze škol. Tohle vše se musí brát v potaz, ochranku nesmí nic zaskočit,“ dodal Zábojník.
Autorem kontroverzního videa s atentátníkem na Fica má být člen ochranky
Podle odborníka pyrotechnici museli hned na začátku prohledat celou budovu a především prostory v blízkosti pokoje, kde leží premiér. Musí mít pod kontrolou několik stovek metrů také kolem budovy, dokud se zde bude premiér léčit.
Střežený je rovněž vzdušný prostor, zpravodajské služby sledují, kdo všechno přichází do dané lokality. Pohyby lidí pravidelně vyhodnocují.
Zdravotníci pod kontrolou
Policie kontroluje také zdravotnický personál. Šarže léků podávané předsedovi vlády jsou evidované. Není možné, aby cizí osoba přinesla nějaký jiný lék. Policie musí mít zmapované osoby, které s léky manipulují a kdo je dodává. Léky určené premiérovi musí být soustředěné na jednom místě a musí být pod přísnou kontrolou. Měl by být vyhotovený seznam lidí, kteří k nim mají přístup.
„Neexistuje, aby do budovy teď přišel udělat odpočet nějaký plynař anebo přišel někdo řešit něco v rámci energetiky,“ dodal Zábojník. Dárečky od příznivců předsedy vlády by se podle Zábojníka ani neměly dostat k bráně nemocnice. „Je hezké, že lidé myslí na premiérův stav a na jeho život, ale musí pochopit, že takové věci není možné prověřovat,“ konstatoval bezpečnostní expert.
Podle Zábojníka by bylo ideální, pokud by v okolí Ficova pokoje byly ostatní pokoje prázdné, a to i na podlaží nad ním a pod ním. „Takováto opatření se dělala pro prezidenty a krále v hotelech. Některé státy to stále aplikují. Pokud nejsou vystěhované prostory nad a pod chráněnou osobou, hrozí riziko uložené trhaviny, která rozbije stropy a podlahy,“ dodal Zábojník.
Na tři měsíce do vězení
Koncem minulého týdne poslal soud v Banské Bystrici v tzv. superrychlém řízení na tři měsíce za mříže Ivana Č., který schvaloval útok na Roberta Fica. Trest je nepodmíněný a pravomocný. Generální prokurátor Maroš Žilinka na facebookovém účtu uvedl, že Ivan Č. bude umístěn do vězení se středním stupněm ostrahy.
Muž druhý den po atentátu na Fica křičel před fakultní nemocnicí v Banské Bystrici v přítomnosti desítek osob věty jako „Tady leží Fico, ať zkape, ať zdechne“ nebo „Mohli to dokončit“, „Dobře mu tak, měli ho střelit do hlavy“ a další výroky. Podle Žilinky tak došlo ke schvalování a podpoře útoku na předsedu vlády.
Útočník Cintula střílel na premiéra Fica z pistole 15. května na hlavním náměstí ve městě Handlová. Právě v tomto městě měla v ten den výjezdové zasedání slovenská vláda. Zdravotní stav premiéra je podle banskobystrické nemocnice týden po atentátu stabilizovaný a Fico komunikuje.