Článek
V projevu Gauck řekl: „Toto místo a jeho obyvatelé byli vyhlazeni barbarským, do nebe volajícím zločinem.” Vyjádřil zároveň hořkost nad tím, že pachatelé těchto hrůz nebyli potrestáni.
„Na Oradour a další evropská místa zvěrstev a barbarství nikdy nezapomeneme,” dodal Gauck. Připomněl také osud vypálených Lidic, které navštívil loni v říjnu jako první německý prezident při podobném gestu usmíření.
Třem přeživším z Oradouru a pozůstalým po obětech poděkoval za to, že Němcům svou „vůlí k usmíření vyšli vstříc”.
Po vesnici, která byla jako memento válečných hrůz ponechána v děsivě působivých rozvalinách, hosta provedl společně s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem jeden z přeživších z masakru, 88letý Robert Hébras. Oba státníci ho v ruinách místního kostela na úvod návštěvy pevně drželi za ruce.
Divize SS Das Reich vesnici Oradour ležící 400 kilometrů jižně od Paříže vypálila 10. června 1944 při přesunu na sever Francie. Tam pak němečtí vojáci bojovali proti vyloděným silám spojenců v Normandii.
Vojáci ve vsi zabili 642 civilistů, včetně 205 dětí mladších 15 let. Muže postříleli kulomety, ženy a děti zaživa upálili v domech.