Článek
Čtyřiapadesátiletý Habeck se ve čtvrtek večer vracel z krátké dovolené na Hallig Hooge, idylickém titěrném ostrově v Severním moři, kde žije asi sto místních a kam si řada Němců i v zimě jezdí „dobít baterky“. Idyla ale vzala rychle za své.
Když ministr na trajektu doplul k molu v nedalekém Schlüttsielu, čekali tam na něj farmáři v nevraživé náladě, kteří ho obtěžovali a bránili mu plavidlo opustit.
„Občas se odehrávaly bouřlivé scény. Podle policie kolem 120 farmářů zablokovalo předtím asi stovkou traktorů přístav, přičemž asi sto zasahujících policistů použilo pepřový sprej,“ líčil list Süddeutsche Zeitung.
Jobovka pro Scholzovu koalici: Dvě ze tří stran by v Sasku zůstaly mimo sněm
Habeckova mluvčí řekla, že ministr by si býval rád s farmáři promluvil, avšak bezpečnostní situace to bohužel neumožňovala. Podle listu Husumer Nachrichten navrhl Habeck demonstrantům, aby k lodi přišli tři jejich zástupci a pohovořili si. To však farmáři odmítli a zdálo se, že vezmou loď útokem.
Protinávrh zemědělců, aby naopak Habeck dorazil k nim na přístavní molo, odmítli ministrovi bodyguardi kvůli rozzuřenému davu a nejasné bezpečnostní situaci.
Habeckovi tedy nezbývalo nic jiného než jet trajektem zpět. Poté, co vřava v trajektovém přístavu ztichla, mohl konečně doplout na pevninu: v 1:50 ráno jeho trajekt znovu zakotvil v Schlüttsielu. Ministr v doprovodu čtyř osobních strážců konečně vystoupil a očividně naštvaný rychle došel k čekajícímu autu. Domů do Flensburgu se dostal kolem 2:30, sdělili listu Bild policisté a mluvčí ministerstva.
Zemědělcům se příčí škrty
Zemědělcům se nezamlouvají úsporná opatření vlády kancléře Olafa Scholze (SPD) – zrušení úlevy na zemědělskou naftu pro vozidla v lesnictví a zemědělství.
Poté, co kolony jejich traktorů dorazily ve středu do centra Berlína, vláda okamžitý škrt stáhla, avšak ke zrušení osvobození od daňové úlevy má nyní dojít postupně do roku 2026.
Farmářům takový ústupek nestačí. Na pondělí svolali velké celostátní protesty a blokády.
Politici odsuzují násilí
Spolková vláda označila protest, kterému Habeck na severu země čelil, za ostudný. Mluvčí vlády Steffen Hebestreit (51) takové jednání vzdor „všemu pochopení pro živou kulturu protestu“ odsoudil.
Die Blockade der Ankunft von Bundesminister #Habeck heute in einem Fährhafen ist beschämend und verstößt gegen die Regeln des demokratischen Miteinanders. Bei allem Verständnis für eine lebendige Protestkultur: Eine solche Verrohung der politischen Sitten sollte keinem egal sein.
— Steffen Hebestreit (@RegSprecher) January 4, 2024
Cem Özdemir (Zelení), spolkový ministr zemědělství, uvedl na sociální síti X, že většina společnosti z dobrých důvodů dodržuje konsensus, že lidé se k sobě chovají civilizovaně a tak se i přou. „Zastávám stejný postoj, ať už jde o klimatické aktivisty, kteří se lepí k silnicím, či farmáře v přístavu,“ napsal.
Weite Teile der Gesellschaft teilen aus guten Gründen den Konsens, dass wir zivilisiert miteinander umgehen & streiten.
— Cem Özdemir (@cem_oezdemir) January 4, 2024
Ich messe da immer mit gleichem Maß, ob bei Klimaklebern oder bei den Bauern am Fährhafen: Gewalt und Nötigung sind verachtenswert & schaden auch dem Anliegen. https://t.co/ind7N4Elrz
„Blokáda Habeckova příjezdu do trajektového přístavu Schüttsiel je ostudná a porušuje pravidla demokratického soužití. Diskredituje obavy mnoho farmářů, kteří pokojně demonstrují,“ poznamenal ministr spravedlnosti Marco Buschmann ( FDP).
Německý svaz farmářů (DBV) podle televize ARD blokádu odsoudil a distancoval se od ní „Osobní útoky, urážky, hrozby, nátlak nebo násilí jsou nepřijatelné,“ řekl Joachim Rukwied, šéf svazu.