Hlavní obsah

Německý diplomat: Havel nám pomohl odstranit chytré odposlechy StB na ambasádě

Právo, vpl
Berlín

Tehdejší západoněmecké velvyslanectví v Praze se po listopadu 1989 obrátilo na čs. prezidenta Václava Havla, aby ambasádě pomohl vyčistit její budovu od odposlouchávacích zařízení, která tam měla nainstalovaná StB. Nejnovějšímu vydání německého týdeníku Der Spiegel to řekl Michael Steiner (55), jenž působil na přelomu 80. a 90. let jako tiskový tajemník velvyslanectví a v roce 1998 jako velvyslanec v Praze.

Foto: Profimedia.cz

Michael Steiner

Článek

„Spolková zpravodajská služba BND tam předtím nic nenašla. Tomu jsme nechtěli věřit,“ dodal Steiner, v letech 1998 až 2001 zahraničněpolitický poradce kancléře Gerharda Schrödera.

„Jednoho dne nám Havel poslal tým – a pak nám byla metoda jasná. Do tlustých zdí ambasády vložili optická vlákna a na ně připevnili štěnice. Slyšeli každé slovo,“ upřesnil. Na otázku, že mu muselo být jasné, že je jako diplomat terčem odposlechů, Steiner přitakal: „Jistě. Ale tahle metoda byla mimořádně chytrá.“

Steiner popsal i jiný zážitek s odposloucháváním: už jako Schröderův poradce jednoho dne rozšrouboval svůj telefon v kancléřském úřadě.

„Ve sluchátku byla komická věcička, štěnice. A nepochybně delší dobu. To mě rozzuřilo,“ uvedl. Odposlech mu prý do telefonu nasadila „v zásadě přátelsky smýšlející velmoc“. Na dotaz, zda si lze představit, že by štěnice pocházela z USA, Steiner řekl: „Už jsem vám sdělil vše, co jste měli vědět.“

Vysvětlil také, proč se zachovalo jen málo kvalitních televizních záběrů okamžiků, kdy ministr zahraničí SRN Hans-Dietrich Genscher oznamuje uprchlíkům z NDR, že cesta na Západ je volná: „Chtěl se vyvarovat všeho, co by z porážky východního bloku dělalo senzaci.“

Výběr článků

Načítám