Článek
„Riziko džihádistických útoků je tak velké, jako už dlouho nebylo,“ řekl v Berlíně Haldenwang.
Útoky podle něj hrozí ze strany zradikalizovaných jednotlivých pachatelů, jejichž odhodlání k útokům podpořila například situace v Afghánistánu, kde moc převzal islamistický Tálibán. Tento krok podle jeho slov podpořil džihádistickou myšlenku jako celek.
Za zvýšeným rizikem útoků je například posílení organizace Islámský stát-Chorásán, což je afghánská větev tohoto teroristického uskupení v Pákistánu a Afghánistánu. Tato skupina se koncem loňského roku zaměřila na cíle také ve Vídni.
Čtrnáctiletá islamistka plánovala útok v Rakousku. Chtěla vraždit „nevěřící“
„Situace na Blízkém východě po teroristickém útoku Hamásu je rozhodně dalším důvodem zvýšení hrozby, kterou představuje islamistický terorismus,“ řekl Haldenwang.
Podle něj je jasné, že „Německo je více v centru pozornosti džihádistů než jiné evropské země, protože je považováno vedle USA za jednoho z nejdůležitějších podporovatelů Izraele“.
Haldenwang není schopen říci, co pro Německo představuje největší nebezpečí. Zda je to islámský terorismus, levicový extremismus nebo xenofobie.
„V současné době máme co do činění s hrozbou islamistického terorismu, společenským klimatem rozjitřeným především pravicovým extremismem s tématy xenofobie a protimuslimského nepřátelství a vlivovými a špionážními aktivitami cizích států,“ řekl.
Vedle toho podle jeho slov existuje hrozba levicového extremismu, který se stále více orientuje na násilí.