Článek
Vládní výdaje na zbrojení jsou podle studie naprosto nedostatečné. Na vině nejsou jen finance, ale také „bezútěšný systém zadávání veřejných zakázek“. Představitelé zemí NATO se už v roce 2014 na summitu ve Walesu zavázali, že budou své vojenské rozpočty postupně zvyšovat, tak aby nejpozději v roce 2024 dosáhly dvou procent HDP. Německo tohoto cíle teprve letos dosáhlo poprvé.
„Musí se jasně říct: pokračovat jako dříve by bylo nedbalé a nezodpovědné vzhledem k ruské agresi,“ řekl Guntram Wolff, autor studie. Rusko se podle jeho slov stává stále větší bezpečnostní hrozbou pro NATO. „Zároveň děláme velmi pomalý pokrok s přezbrojováním nezbytným pro odstrašení,“ dodal Wolff.
Podle zprávy se německé vládě v současné době teprve nyní daří nahradit zbraně proudící na Ukrajinu. V případě systémů protivzdušné obrany a mobilních odpalovacích jednotek (dělostřelecké houfnice) zásoby dokonce výrazně klesají.
Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil Sunak
Při současném tempu nákupu by zásoby stíhaček z roku 2004 byly dosaženy asi za 15 let, zásob bojových tanků by se dosáhlo asi za 40 let a pro dělostřelecké houfnice platí téměř 100 let.
Bojová síla Ruska navzdory vojenské invazi a ztrátám na Ukrajině neustále roste. Rusko je podle zprávy schopno získat stejné množství zbraní v mnohem kratším čase. Jeho výrobní kapacity jsou nyní tak velké, že během půl roku zvládnou vyprodukovat nynější zásoby bundeswehru.
Díky podpoře ze Severní Koreje může Rusko v současné době trvale pálit přibližně 10 tisíc nábojů (granátů a raket) denně. Při tomto tempu by byla celá roční německá produkce vyčerpána po 70 dnech.
Zbrojí už i neutrální Švýcarsko. Z války na Ukrajině jsme se poučili, řekla prezidentka
Ze zprávy vyplývá, že Rusko dosahuje významného pokroku v produkci moderních bojových systémů. Například kapacity bezpilotních dronů se zvýšily více než šestinásobně. Ruský arzenál a špatná obrana v případě nadzvukových a hypersonických střel je pro NATO vysokým bezpečnostním rizikem, uvádí zpráva. Upozorňuje, že v případě uzavření příměří na Ukrajině by se ruské vojenské zásoby zvyšovaly bezprecedentním tempem.
Autoři analýzy kritizují zejména skutečnost, že německá vláda nenabízí dostatek pobídek pro vojenský průmysl k rozšiřování výrobních kapacit, protože není jasné, kolik peněz Německo chce a může vynaložit na obranu. Výsledkem jsou dlouhé dodací lhůty a vysoké náklady.