Článek
„S prostředky trestního práva není možné podezření před soudem prokázat," uvedl Range k zastavení vyšetřování. Dokumenty, které prokuratura získala, podle Rangeho umožňují několik výkladů a není z nich prokazatelné, že byl telefon Merkelové skutečně od roku 2002 odposloucháván a získaná data archivována.
Nejvyšší státní zastupitelství se případem zabývalo od loňského června poté, co na údajné sledování kancléřky upozornil týdeník Der Spiegel s odvoláním na tajné dokumenty, které médiím poskytl bývalý bezpečnostní expert NSA Edward Snowden. Už loni v prosinci se však Range k výsledkům šetření vyjadřoval skepticky a uváděl, že materiály, jež má prokuratura k dispozici, by neobstály před soudem jako důkazy.
Snowden v roce 2013 zveřejnil prostřednictvím sdělovacích prostředků velké množství utajovaných dat svědčících o rozsáhlém sledování telefonických hovorů a komunikace na internetu americkými tajnými službami, a to nejen v USA, ale i v zahraničí. Podle německých médií mezi sledovanými byla i Merkelová a její předchůdce Gerhard Schröder.
Související témata
Aféra se sledováním poškodila vztahy mezi Spojenými státy a Německem. Ke sledování kancléřky se američtí představitelé nikdy přímo nevyjádřili. Uvedli pouze, že Merkelová do budoucna sledována nebude.