Článek
„Podle vlády má tento nezvykle tvrdý přístup vyslat Rusku signál, že Německo nebude nečinně přihlížet tranzitu ruské ropy Baltským mořem,“ napsal magazín Spiegel.
Tankeru plujícímu pod panamskou vlajkou z Ruska do Egypta selhal motor, posádka nad ním ztratila kontrolu 10. ledna. Plavidlo volně unášené mořskými proudy bylo poté nalezeno v Baltském moři nedaleko německého pobřeží.
Velmi špatný stav plavidla vyvolával obavy z možného úniku ropy do moře, německé úřady jej proto odtáhly do přístavu Sassnitz na ostrově Rujána, kde je nepřetržitě střežen policií.

Poslední pohyb tankeru Eventin. Repro: VesselFinder.com
„Úřady nyní řeší, jak a kde bude možné bezpečně odčerpat ropu z nádrží Eventinu a co by se s lodí mělo stát. Zemská vláda v Meklenbursku-Předním Pomořansku by se chtěla tankeru brzy zbavit, protože se obává negativních dopadů na životní prostředí a cestovní ruch,“ napsal web německého magazínu.
Tanker Eventin byl zahrnut do 16. balíčku unijních sankcí proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu, podotkla agentura Reuters. Cílem balíčku bylo postihnout ruskou „stínovou flotilu“, kterou Rusko ve snaze obejít využívá k přepravě ropy, zbraní či obilí. Plavidla nejsou regulována ani pojištěna konvenčními západními poskytovateli.