Hlavní obsah

Německo vydalo zatykač na agenty CIA kvůli únosu svého občana

BERLÍN

Německo vydalo ve středu zatykač na 13 lidí kvůli únosu svého občana libanonského původu Chálida Masrího, který provedla v roce 2003 v Makedonii americká zpravodajská služba CIA. Odtamtud ho transportovala do tajné věznice v Afghánistánu, kde byl mučen. Považovala ho za teroristu.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Článek

Masrího případ se dostal na světlo v roce 2005 při aféře s tajnými lety CIA přes Evropu. [celá zpráva] Americká zpravodajská služba tehdy převážela přes evropské země lidi podezřelé z terorismu, které odvážela buď do tajných věznic, nebo je předávala do zemí, kde bylo povolené mučení.

Zatykač vydal německý prokurátor Christian Schmidt-Sommerfeld právě na základě výpovědí Němce libanonského původu. Ve sdělení mnichovské prokuratury se uvádí, že "podle dosavadních zjištění nasvědčují údaje o podezřelých, na něž byly vydány zatykače, že jde pravděpodobně o krycí identity agentů CIA". Sdělení podezřelé nejmenuje a neupřesňuje ani jejich národnost. Uvádí pouze, že další vyšetřování se zaměří na zjištění skutečné identity podezřelých.

Německá televizní stanice NDR však uvedla, že všichni stíhaní jsou zaměstnanci CIA a většina z nich se zdržuje v USA. Jde prý o 11 mužů a dvě ženy.

Mnichovská prokuratura již dříve oznámila, že jména agentů získala  od španělských vyšetřovatelů. V dnešním prohlášení dodává, že k jejich identifikaci přispěla také italská policie a údaje poskytnuté zvláštním vyšetřovatelem Rady Evropy Švýcarem Dickem Martym, který vyšetřoval existenci tajných věznic a nelegálních letů CIA, která přes Evropu přepravovala osoby podezřelé z terorismu.

USA odmítají spolupracovat kvůli ohrožení národní bezpečnosti

Masrí se snažil podat žalobu na CIA ve Spojených státech, ta však byla loni v květnu federálním soudem v Richmondu zamítnuta s odůvodněním, že proces by mohl ohrozit národní bezpečnost USA a vést k prozrazení tajných informací.

Americké ministerstvo spravedlnosti rovněž odmítlo německou žádost o právní pomoc v tomto případu. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová se nicméně za pochybění už před časem omluvila německé kancléřce Angele Merkelové. [celá zpráva]

Podobný případ řeší také italská justice. V Itálii již bylo vydáno 26 zatykačů na Američany, z nichž až na jednoho jsou údajně všichni ostatní také agenty CIA. Jsou podezřelí z toho, že se v roce 2003 podíleli v Miláně na únosu egyptského muslimského duchovního Usámy Mustafy Hasana Nasra.

Související články

Němec popsal pobyt v tajném vězení CIA

Příběh jako z hollywoodských akčních filmů zažil na vlastní kůži a především proti své vůli jednačtyřicetiletý Němec libanonského původu Chálid Masrí. Jeho...

Výběr článků

Načítám