Článek
Odhadem tři stovky členů a příznivců organizace Muslim Interactive se několikrát sešly v restauraci Elite Event House v hamburské čtvrti Allermöhe. Naposledy to bylo minulý čtvrtek, upozornil list Bild. Někteří bez zábran nosí svetry s nápisem Chalífát.
Hamburská kontrarozvědka, zemská odbočka Úřadu na ochranu ústavy, setkání monitoruje a upozorňuje, že radikálové využívají blízkovýchodního konfliktu k náboru nových mladých členů – a že se jim to daří.
Na setkání dorazili samí muži ve věku od dvaceti do čtyřiceti let, z nichž mnozí v luxusních, někdy vytuněných limuzínách Mercedes a BMW. Když se novináři listu Hamburger Morgenpost pokusili proniknout na setkání, pořadatelé jim odepřeli přístup s odůvodněním, že na soukromé akci nemají co dělat. Reportéři se pak snažili na parkovišti hovořit s účastníky akce, avšak setkali se s rozzlobenými pohledy. Nikdo nechtěl mluvit s káfirem – tak muslimové nazývají nevěřící.
Třináctiletá nenosila hidžáb, spolužáci ve Francii ji zbili do bezvědomí
Cílem je teokratický stát
„Organizace je nebezpečná, protože takové akce mohou z dlouhodobého hlediska zvýšit počet islamistů a extremistů hlásících se k právu šaría. Představuje hrozbu, kterou neradno podceňovat,“ řekl deníku Bild Torsten Voss, šéf hamburského Úřadu na ochranu ústavy.
V zásadě je Muslim Interactive nástupnickou organizací zakázaného sdružení Hizb at-Tahrír – Islámská osvobozenecká fronta, střiženou tak, aby byla mladá a cool. Zkušení zasvěcenci z bezpečnostních orgánů to vyjadřují takto: „Jedná se o radikální pop-islamisty, kteří oslovují mladé lidi prostřednictvím internetu,“ vysvětluje webu 20Minuten zasvěcený zdroj z prostředí bezpečnostních složek.
Jednou z hlavních postav na hamburské scéně se stal mladý muž jménem Rahim B. – vede si účet na Instagramu a nyní má více než pět tisíc sledujících.
Posláním Muslim Interactive je šířit islám – v tvrdě úderné verzi. Vystupuje proti USA, proti Izraeli, proti demokracii, proti ženám. Vše má dospět ke vzniku teokratického státu, v němž je vše podřízeno náboženství.
Odborníky nepřekvapuje, že propagandistické akce, jako je ta, která se odehrála v Hamburku, se konají během islámského postního měsíce ramadánu: „Večerní jídlo iftár (přerušení půstu – pozn. red.) se často využívá k takovým shromážděním,“ říkají.
Na Instagramu, Tiktoku a síti X mají kanály Muslim Interactive celkem necelých třicet tisíc sledujících.
Náboženská policie v německé škole? Muslimští studenti prý vnucují spolužákům právo šaría
Berlín mlčí. Zatím
Proč ale nejsou taková pochybná islamistická setkání zakázána nebo zrušena? Odpověď je prostá: úřady na celostátní úrovni sdružení nezakázaly, takže setkání jsou považována za soukromá. Vzhledem k tomu, že organizace působí po celé zemi (hlavně v Severním Porýní-Vestfálsku a Berlíně), je za to odpovědné spolkové ministerstvo vnitra. A to se zatím drží při zemi. Samotný Hamburk má proto svázané ruce.
Herbert Reul (CDU), ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska, vyzval k zákazu této skupiny už v listopadu loňského roku. „Jsou extrémně nebezpeční,“ varoval. Protože však spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová (SPD) dosud nic nepodnikla, může islamistická organizace nadále štvát proti Izraeli i proti celému Západu – uprostřed Hamburku.
Přesto, anebo právě proto, tamní dohled zůstává ostražitý. „Nikdo už nenosí háčkovanou čepici ani nemá huňatý plnovous – ale tito lidé jsou stále velmi nebezpeční,“ říká zasvěcený pracovník bezpečnostních orgánů. „Před vnějším světem Muslim Interactive vystupuje jako neškodná organizace pro mladé věřící. V zákulisí však skupina nepochybně sleduje mnohem radikálnější cíle,“ upozorňuje.