Hlavní obsah

Německo stoplo rozhodování o žádostech Syřanů o azyl

3:16
3:16

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky s okamžitou platností zastavil všechna rozhodnutí týkající se žádostí o azyl ze strany Syřanů, napsal web týdeníku Spiegel. Ke stejnému kroku přistoupilo také Rakousko. V devítimilionové zemi žije asi 100 tisíc Syřanů.

Foto: Profimedia.cz

Budova Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky

Článek

Situace v Sýrii je nepřehledná a je velmi těžké předpovědět, jaký nastane politický vývoj, řekl mluvčí německého úřadu pro migraci. V této souvislosti nelze seriózně rozhodovat. Každé rozhodnutí by stálo „na hliněných nohou“, vysvětlil úřad.

Podle úřadu se aktuální situace týká 47 270 žádostí o azyl od Syřanů, o nichž dosud nebylo rozhodnuto, včetně přibližně 46 tisíc prvožadatelů.

Na žádosti o azyl, o nichž už bylo rozhodnuto, nová situace v Sýrii a postup německého úřadu nemá žádný vliv, podotýká například deník Bild.

Politická debata o tom, co se Syřany, kteří se v Německu nacházejí, se již vede: Někteří politici CDU se již vyslovili pro návrat syrských uprchlíků do jejich vlasti. Politici ze strany Zelených a německých sociálních demokratů (SPD) nabádají ke zdrženlivosti s ohledem na nejasnou situaci v Sýrii, píše týdeník Spiegel.

Odhaduje se, že v Německu žije téměř milion Syřanů. Po pádu režimu Bašára Asada by se lidé, kteří ze země uprchli kvůli občanské válce, mohli, respektive budou muset vrátit. Pro profesora Volkera Boehme-Neßlera, jednašedesátiletého ústavního experta z univerzity v Oldenburgu, je to naprosto jasné.

Kdo je lídr vítězných syrských povstalců? Slibuje toleranci, Američané jej hledají jako teroristu

Blízký a Střední východ

„Pokud zmizí důvod, který vedl k útěku, zemi musejí opustit všichni, i uznaní žadatelé o azyl,“ řekl deníku Bild. To znamená, že každý, kdo získal politický azyl, protože byl politicky pronásledován Asadovým režimem, bude nucen opustit zemi. Totéž by mohlo platit pro válečné uprchlíky.

Většina Syřanů má takzvanou „doplňkovou ochranu“, kterou získali v souvislosti s ozbrojeným konfliktem ve své vlasti. Když skončí občanská válka, skončí také „doplňková ochrana“. Pokud by Syřané neodešli dobrovolně, byli by deportováni, tvrdí expert.

Ministr vnitra spolkové republiky Hesensko Roman Poseck (CDU) chce Syřany důsledně deportovat. „Naším velkým zájmem je, aby se uprchlíci ze Sýrie vrátili do své vlasti, dobrovolně nebo v rámci deportace. Naše bezpečnost zde musí být prioritou.“

Susanne Schröterová, expertka na islám z univerzity ve Frankfurtu, nevidí důvod, proč by se měli uprchlíci posílat zpět. „Rebelové jsou především islamisté. Myslím, že je nepravděpodobné, že by se pod jejich vlivem objevil demokratický stát západního střihu,“ říká. To podle ní nemusí být překážka pro možnou repatriaci uprchlíků z Německa, protože „mnozí z těchto uprchlíků sami vyznávají fundamentalistický islám“.

Evropu čeká migrační vlna, jakou dosud nezažila

Domácí

Výběr článků

Načítám