Hlavní obsah

Německo spustilo kontroly na celé pozemní hranici

Německá spolková policie začala v noci na pondělí kvůli nelegální migraci kontrolovat hranice s Belgií, Nizozemskem a Lucemburskem. Během dne přibudou ještě kontroly na pomezí s Dánskem, a Německo tak bude kontrolovat celou svou pozemní hranici. Hranici s Českem, Polskem a Švýcarskem kontroluje spolková policie už od loňského října a s Rakouskem od roku 2015.

Německo spustilo kontroly na celé pozemní hraniciVideo: Reuters

Článek

Zavedení kontrol na západním a severním úseku německé hranice avizovala německá ministryně vnitra Nancy Faeserová minulé pondělí. Učinila tak v době vyhrocené debaty o zpřísnění migrační a azylové politiky, kterou oživil především teroristický útok v Solingenu na západě Německa. Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie tam na konci srpna zavraždil na městských slavnostech tři lidi a osm dalších zranil.

Foto: Michael Probst, ČTK/AP

Německá policistka zastavuje autobus na hranici mezi Německem a Francií v Kehlu, pondělí 16. září 2024.

Na francouzsko-německé hranici byly kontroly zavedeny dočasně v červenci kvůli olympiádě a následné paralympiádě. Skončit měly na konci září, nyní se ale také nejméně o půl roku prodloužily, informovala agentura DPA.

Foto: Michael Probst, ČTK/AP

Německá policejní kontrola na hranici s Francií

Německo zavádí kontroly na všech pozemních hranicích

Evropa

Zavedení nových kontrol na západě a severu země neznamená, že by se zpřísňovaly kontroly na jiných úsecích, včetně české hranice, ubezpečil minulý týden mluvčí německého ministerstva vnitra.

V neděli Faeserová ujišťovala, že kvůli kontrolám se nebudou tvořit na hranicích zácpy a pendleři nemusí počítat se zpožděním. Kontroly budou podle ní namátkové, nebudou se tedy zastavovat všechna vozidla. Zavedení kontrol na všech úsecích hranice obhajoval v neděli i kancléř Olaf Scholz.

Foto: Michael Probst, ČTK/AP

Německá policejní kontrola na hranici s Francií

Podle Evropské komise v současnosti dočasné hraniční kontroly uvnitř schengenského prostoru provádějí Francie, Švédsko, Německo, Dánsko, Rakousko, Norsko, Itálie a Slovinsko, tedy osm z celkových 29 schengenských zemí.

Zavedené kontroly mimo jiné umožňují odmítat migrantům vstup přímo na hranicích. Podle ministerstva vnitra byl od loňského října přímo na hranici odmítnut vstup do země 30 tisícům lidí. V současnosti je přitom možné odmítnout někoho na pozemní hranici Německa jen v případě, že má uložen zákaz vstupu do země nebo pokud nepožádá o azyl.

Proti výraznému zvýšení počtu odmítaných migrantů na německých hranicích se v posledních dnech postavila řada sousedních zemí, nejhlasitěji Polsko a Rakousko. Kancléř Scholz k tomu v neděli řekl, že začal se svými kolegy ze sousedních zemí o věci hovořit. „Všichni vědí, že se tu pohybujeme v rámci evropského práva, využíváme ale maximálně jeho možností,“ řekl. Sousedé podle něj rozumí tomu, že „počet těch, kteří do Německa přicházejí, je příliš velký“.

Německo kvůli mistrovství přitvrzuje hraniční kontroly

Domácí

Výběr článků

Načítám