Článek
„Bude nám všem chybět,“ ocenila Schmidta kancléřka Merkelová. Schmidtova smrt podle ní nezanechala mezeru jen v politice, ale i ve světě publicistiky. "Když byl přesvědčen, že je třeba udělat něco důležitého, udělal to a nebál se následků. Byl připraven zaplatit i tu nejvyšší cenu," řekla o Schmidtovi kancléřka.
Mezi hosty v hamburském kostele svatého Michala nechyběli ani bývalí němečtí prezidenti Christian Wulff a Horst Köhler, bývalí prezidenti Itálie Giorgio Napolitano nebo Francie Valéry Giscard d'Estaing. Schmidtovu památku přijeli uctít i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Českou republiku zastupovali ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a velvyslanec Tomáš Jan Podivínský.
Další tisíce lidí lemovaly ulice Hamburku, aby Schmidtovi vzdaly poslední hold.
Bývalý západoněmecký kancléř Schmidt zemřel před dvěma týdny ve věku 96 let. Schmidt nejprve v první vládě sociálních demokratů vedené Willym Brandtem působil v čele resortu financí. Vládu pak vedl mezi lety 1974 a 1982, kde země nejen ekonomicky sílila, ale také ji sužovalo politické násilí ze strany extremistických hnutí v čele s Frakcí Rudé armády. Schmidt je považován za jednoho ze strůjců evropského měnového systému, který předcházel zavedení eura.