Článek
Německo krátce před Vánocemi rozeslalo do metropolí v EU dva dokumenty s návrhy hlavních oblastí, v nichž by mohly být unijní sankce proti Sýrii zmírněny, píše Financial Times (FT) s odvoláním na dva informované zdroje.
Dokumenty údajně nastiňují, jak by EU mohla postupně zmírnit restrikce vůči Damašku výměnou za pokrok v sociálních otázkách včetně zajištění práv menšin a žen a v dodržování závazků ohledně nešíření zbraní.
Jeden ze zdrojů FT, obeznámený s diskusí v EU, dodal, že sedmadvacítka by stejně jako Washington mohla sankce uvolnit dočasně s tím, že by mohly být v případě nutnosti obnoveny.
V Sýrii objevili další masový hrob
Jednání se Šarou
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková na začátku roku navštívila společně se svým francouzským protějškem Jean-Noëlem Barrotem Sýrii jménem EU. Setkala se i s Ahmadem Šarou, šéfem hlavní syrské povstalecké aliance Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a nyní nejmocnějším mužem v zemi.
Baerbocková během návštěvy zdůraznila, že všechny skupiny obyvatel Sýrie včetně žen a Kurdů se musí podílet na transformaci země, pokud chce Damašek evropskou podporu. Zrušení sankcí bude záviset na dalším vývoji politického procesu, Evropa však nebude dávat peníze na vznik islamistických institucí, prohlásila šéfka německé diplomacie.
Režim prezidenta Asada se zhroutil 8. prosince, poté co povstalci z HTS na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům ofenzivu. Asad funkci prezidenta Sýrie převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládnul od roku 1971. Bašár Asad uprchl do Moskvy.