Článek
Ještě ráno německé ministerstvo vnitra sdělilo ČTK, že o osudu kontrol zatím rozhodnuto není. Stálou ostrahu na hranicích s ČR a Tyrolskem zavedlo Německo 14. února, aby si vynutilo dodržování karanténních opatření.
Mluvčí ministerstva vnitra Steve Alter minulý týden v pátek prohlásil, že dosavadní hodnocení ukazuje, že kontroly jsou sice účinné, ale šíření koronaviru zcela zastavit nedokážou. To zavdalo podnět ke spekulacím, že by se Německo mohlo vrátit k namátkovým kontrolám.
Česko, Slovensko a Rakousko žádají po Německu konec hraničních kontrol
Po zrušení stálých kontrol volá nejen Česká republika a Rakousko, ale vyzvala k němu i Evropská unie. Německo uvolnění režimu odmítalo s tím, že chce zabránit šíření mutací z ČR a Tyrolska do Německa. Česká republika a také většina Tyrolska je na německém seznamu oblastí s výskytem mutací koronaviru. Na tomto seznamu je i francouzský departement Moselle, proti kterému ale Německo stálé kontroly neuplatňuje, což Vídeň s Prahou kritizují jako nepoměr.
Němci se bojí francouzského regionu Moselle stejně jako Česka, kontroly na hranice ale neposílají
Z oblastí s mutacemi smí do Německa cestovat jen Němci, cizinci žijící trvale v Německu, nákladní dopravci a vybraní pendleři, pokud se prokážou negativním testem na koronavirus. Všichni s výjimkou přeshraničních pracovníků a řidičů kamionů musí po příjezdu do karantény.