Článek
Na Ukrajinu míří z Německa další, již třetí systém protiletecké obrany Patriot. Zelenskyj na sociální síti X sdělil, že Kyjev dostane také rakety do „existujících systémů“. Poděkoval německému kancléři Olafu Scholzovi, s nímž podle prohlášení předtím mluvil.
„Děkuji vám, Olafe, za vaši schopnost vést. Tohle je nefalšovaný projev podpory Ukrajiny v klíčovém okamžiku. Vyzývám lídry všech dalších partnerských zemí, aby tento příklad následovali,“ uvedl Zelenskyj.
I had an important and productive call with @Bundeskanzler Olaf Scholz.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) April 13, 2024
I am grateful to the Chancellor for the decision to deliver an additional Patriot air defense system to Ukraine, as well as air defense missiles for existing systems.
Thank you, Olaf, for your leadership.…
„Z důvodu nárůstu ruských vzdušných úderů proti Ukrajině se německá vláda rozhodla dál posílit ukrajinskou protivzdušnou obranu,“ uvedlo spolkové ministerstvo obrany. Dodatečný patriot pochází z arzenálu německé armády a má být předán bezprostředně po oznámení kroku, informoval list Ukrajinska pravda.
Ministerstvo obrany na síti X uvedlo, že Německo systém předá ihned.
Deutschland wird der #Ukraine unverzüglich eine weitere Feuereinheit #PATRIOT übergeben, um russische Luftangriffe abzuwehren. Sie wird zusätzlich zu den bereits gelieferten und weiterhin geplanten #Luftverteidigungssystemen abgegeben. pic.twitter.com/1oULQYqSRd
— Verteidigungsministerium (@BMVg_Bundeswehr) April 13, 2024
Zpráva přichází pár dní poté, co ukrajinští představitelé žádali spojence o další patrioty. Systémy americké výroby jsou pro ukrajinskou protivzdušnou obranu zásadní, země napadená Ruskem jich však podle Zelenského nemá dost. Podle analytiků jí chybí také rakety do těchto systémů a v protivzdušné obraně jsou tak za neustálého ruského ostřelování značné mezery.
Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak uvedl, že Ukrajině zatím nedošly zcela střely k západním systémům Patriot a Iris-T, je jich ale nedostatek.
Podle listu The Guardian také uvedl, že Rusko přešlo na novou taktiku, kdy na jednu ukrajinskou elektrárnu útočí deseti až dvanácti raketami najednou a že ukrajinská obrana nezvládá tyto nálety zcela vykrýt. „Systém je přetížen,“ vysvětlil.
Europoslanci odmítli schválit rozpočet Rady EU, dokud Ukrajina nedostane patrioty
Ve čtvrtek byla během masivního ruského náletu zničena Tripylská tepelná elektrárna nedaleko Kyjeva, sdělil její provozovatel Centrenerho. Elektrárna byla největším fungujícím zařízením na výrobu elektřiny v Kyjevské oblasti.
Poškozeny byly mimo jiné také dvě tepelné elektrárny největší ukrajinské elektrárenské společnosti DTEK. Bez proudu se ocitlo 200 000 odběratelů v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny, jejíž obyvatelé se i předtím potýkali s odstávkami proudu vynucenými ruskými útoky.
Ukrajinská armáda po tomto náletu uvedla, že se jí podařilo sestřelit 18 ze 42 ruských raket, což je podle The Guardianu na ukrajinské poměry relativně nízká úspěšnost.
„Rusové zcela zničili jednu z největších tepelných elektráren v Evropě. Nenásledovaly ale žádné rezoluce Rady bezpečnosti OSN nebo jiná prohlášení,“ posteskl si Podoljak v odkazu na zničení Tripylské elektrárny. Uvedl zároveň, že ho „vyvádí z míry“ výpadek americké pomoci Ukrajině. Americké administrativě se už několik měsíců nedaří v Kongresu prosadit balík další vojenské pomoci pro Kyjev.
Raytheon MIM 104 Patriot
Patriot je taktický obranný raketový systém se střelami dalekého doletu, jenž umožňuje likvidovat nepřátelské taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla.
Své kvality osvědčil za první války v Zálivu na počátku 90. let, kdy likvidoval irácké střely Scud se 70procentním úspěchem v Saúdské Arábii a 40procentním v Izraeli.
Nadále představuje hlavní prostředek americké taktické obrany proti ohrožení ze vzduchu. Kromě USA a Izraele jej mají ve výzbroji Nizozemsko, Německo, Řecko, Japonsko, Tchaj-wan, Saúdská Arábie a Kuvajt.
Vývoj systému byl zahájen počátkem šedesátých let, testován byl na přelomu 60. a 70. let. V roce 1976 byl poprvé vyzkoušen nový systém navádění, který zahrnuje i údaje ze střely, což zpřesňuje zásah.
Do výzbroje americké armády byly první patrioty zařazeny v roce 1984. Od té doby byl dále zdokonalován, zejména v oblasti navádění proti nízko letícím cílům. Od verze B lze střelu použít i jako protizemní při útocích na nepřátelské radary.