Článek
„Jsme tomu otevřeni, ale musíte (nejprve) vědět, co děláte,“ nechal se slyšet německý ministr po jednání evropské ekonomické rady v Paříži.
Odpojení od mezinárodního bankovního systému SWIFT by podle analytiků mělo na ruskou ekonomiku citelné účinky. Platební transakce se zbytkem světa by se totiž Moskvě značně zkomplikovaly.
EU se k odstřihnutí Ruska od SWIFTU zatím nemá
V posledních dnech se mezinárodní platební systém SWIFT stal hlavním symbolem všech možných sankcí namířených na Rusko. Kdyby z něj totiž bylo Rusko vyloučeno, ekonomicky by ho to výrazně zranilo, tvrdí experti. V britských médiích se pak o případném vyřazení Ruska ze SWIFTu psalo jako o „matce všech sankcí“.
Rusku by se vyřazení ze SWIFT hodně prodražilo. Evropa přesto váhá
Už jednou nad Ruskem tato hrozba visela. V roce 2014 neúspěšně požadovala jeho odpojení Velká Británie jako odvetný krok za anexi Krymu. Bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin tehdy odhadoval, že hrubý domácí produkt Ruska by se za rok bez přístupu ke SWIFTu snížil o pět procent.
O vyloučení země ze systému rozhoduje Rada EU a následně 25členné představenstvo SWIFTu, přičemž právě Rada EU se na tom musí shodnout jednomyslně. A to se zatím nestalo. Ve čtvrtek večer byly proti Itálie, Francie, Německo, Maďarsko a Kypr. Obávají se dopadů na Evropu a na dodávky plynu a ropy z Ruska. Podle analytiků by ale Moskva byla tímto krokem postižena mnohem víc.
Česká republika patří k zastáncům nejtvrdšího postupu vůči Rusku včetně vyřazení ze systému SWIFT. Pro tento krok se vyslovil i prezident Miloš Zeman na summitu zemí východního křídla NATO.