Článek
Německá vláda věří, že rozšíření seznamu bezpečných států zrychlí azylová řízení. Zařazení země na tento seznam znamená, že Berlín předpokládá, že se v těchto státech dodržují základní práva. Aby úřady žadatelům azyl přiznaly, musí migranti prokázat, že oni sami nebo jejich rodinní příslušníci čelí ve vlasti perzekucím.
Zelení však tvrdí, že se v severoafrických zemích nadále masivně porušují lidská práva, zejména práva homosexuálů a žen. Podle nich proto nelze na tyto státy pohlížet jako na bezpečné.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Souhlas Zelených je pro schválení návrhu klíčový. Na spolkové úrovni jsou sice v opozici, podílejí se ale na vládě v deseti z 16 spolkových zemí. Je proto nutné, aby zařazení Maroka, Alžírska a Tuniska na seznam bezpečných zemí podpořily aspoň tři země, kde jsou Zelení ve vládě.
Podporu návrhu zatím dala najevo jediná z nich, Bádensko-Württembersko.
Západní Balkán už na seznamu je
Diskuse o zařazení Maroka, Alžírska a Tuniska na seznam bezpečných zemí se v Německu rozproudila po silvestrovských útocích na ženy v Kolíně nad Rýnem a dalších městech. Podle vyšetřovatelů byli pachatelé útoků převážně přistěhovalci ze severní Afriky.
Loni Německo zařadilo na seznam bezpečných zemí poslední státy západního Balkánu, tedy Albánii, Kosovo a Černou Horu. Do té doby tvořili Albánci a Kosované významnou část žadatelů o azyl v Německu, následně se počet příchozích výrazně snížil.