Článek
Kancléř Olaf Scholz a několik ministrů tvořících bezpečnostní radu německé vlády podle mluvčího Steffena Hebestreita na konci roku schválili export 150 střel pro systém protivzdušné obrany Iris-T.
Německo přitom podle magazínu Der Spiegel v roce 2018 pozastavilo vývoz veškerých zbraní do Saúdské Arábie až do doby, než bude vyjasněn případ vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, jejímž iniciátorem byl podle amerických zpravodajců saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán.
Německé protivzdušné rakety prošly křtem ohněm. Ukrajinci si je nemohou vynachválit
Výjimkou byly pouze zbraně, které Německo dodávalo spolu s dalšími zeměmi. Současná německá vláda navíc v koaliční smlouvě z roku 2021 uvedla, že nebude dodávat zbraně žádné ze stran zapojených do občanské války v Jemenu.
Saúdská Arábie však nyní podle Scholze a dalších německých vládních politiků přispívá v blízkovýchodním konfliktu k bezpečí Izraele, když sestřeluje rakety jemenských povstalců Húsíů mířící na Izrael.
Berlín v této souvislosti mění svou dosavadní strategii. Vláda podle Hebestreita v reakci na „velmi konstruktivní“ postoj Rijádu k Izraeli přehodnotila zmíněnou „jemenskou klauzuli“.