Článek
„Nabídli jsme Polsku podporu se zabezpečením vzdušného prostoru – pomocí našich stíhaček Eurofighter a systémů protivzdušné obrany Patriot,“ uvedla Lambrechtová. O nabídce strojů Eurofigher hovořil už ve středu mluvčí německého ministerstva obrany.
V úterý východopolskou vesnici Przewodów, která leží u ukrajinské hranice, zasáhla raketa, která zabila dva muže. Zpočátku se předpokládalo, že se jednalo o raketu vypálenou z Ruska. Moskva totiž týž den masivně ostřelovala celé území Ukrajiny ve snaze vyřadit z provozu její energetickou infrastrukturu. Ve středu pak představitelé Polska i Severoatlantické aliance uvedli, že se jednalo pravděpodobně o raketu ukrajinské protivzdušné obrany, která se snažila ruskou raketu zneškodnit. Kyjev původně trval na tom, že raketu vypálilo Rusko, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ovšem ve čtvrtek připustil, že se stoprocentní jistotou neví, co se na východě Polska stalo.
Zelenskyj zmírnil své tvrzení o raketě v Polsku
Západní Německo mělo v době takzvané studené války k dispozici 36 systémů Patriot, nyní jich má podle agentury Reuters bundeswehr už jen 12. Dva z nich Německo nedlouho po začátku ruské invaze na Ukrajinu vyslalo na Slovensko. V úterý ministerstvo obrany v Berlíně oznámilo, že Lambrechtová rozhodla o prodloužení mise na Slovensku nejméně do konce roku 2023. Mluvčí tehdy dodal, že vyloučeno není ani pokračování mise v roce 2024.
NATO se snaží v souvislosti s válkou na Ukrajině posílit svou protivzdušnou obranu. V polovině října se více než desítka členských zemí, včetně Česka a Slovenska, připojila k německé iniciativě a podepsala prohlášení o záměru společného nákupu systémů protivzdušné obrany.