Článek
Zatímco Francouzi podmínky vývozu na počátku nového milénia zmírnili, Berlín se vydal zcela opačným směrem, uvedl Spiegel. „My jsme ti odraní a oni jsou hrdinové,“ citoval magazín nejmenovaného ředitele německé zbrojovky. To by se ale mohlo brzy změnit.
Ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg dostal nedávno na stůl zprávu hodnotící strukturu německé armády, která doporučuje „sladění pravidel pro národní zbrojní export s evropskými standardy“. V dokumentu se mimo jiné píše: „Německý obranný průmysl bude více než kdy dříve závislý na vývozu a civilním využití jeho výrobků“.
Vývoz zbraní zmiňuje i koaliční dohoda mezi křesťanskými demokraty kancléřky Angely Merkelové a svobodnými liberály šéfa diplomacie Guida Westerwelleho. „Jsme zavázáni současnými omezeními zbrojního exportu a budeme pokračovat v obhajobě harmonizace direktiv pro zbrojní export Evropské unie. Aktivně podporujeme spravedlivou soutěž v Evropě,“ píše se v ní. Podle Spiegelu jde o odstranění byrokratických překážek a urychlení administrativních procedur.
Peníze a práce pro desetitisíce
„Nechápu, co oponenty tak rozrušuje. Kdybychom neměli zájem prodávat německé zbraně spřáteleným zemím, mohli bychom s obranným průmyslem rovnou skončit,“ citoval týdeník Elke Hoffovou, která má v parlamentní frakci FDP tuto oblast na starosti.
Německý zbrojní průmysl zaměstnává na 80 000 lidí a dalších 10 000 pracuje pro subdodavatele. Odbory odhadují, že ministr Guttenberg chce v příštích letech zkrátit rozpočet až o devět miliard eur (zhruba čtvrt biliónu korun). Větší obchody s bojovými letouny eurofighter, modernizovanými tanky leopard, či ponorkami třídy 214 by podle Spiegelu mohly tuto ztrátu vyrovnat.