Článek
Série násilných útoků a vzestup populistické krajní pravice přiměly podle agentury Bloomberg německého kancléře Olafa Scholze, aby občanům Spolkové republiky slíbil tvrdší přístup k migraci. Součástí „nového přístupu“ jsou deportace žadatelů o azyl, kteří spáchali trestný čin, i do Afghánistánu či Sýrie, pokud odtamtud pachatelé pochází.
V uzbecké metropoli Taškentu už koncem května vyjednávali němečtí úředníci, které tam vyslala ministryně vnitra Nancy Faeserová. Podle Bloombergu jejich návrh předpokládá, že by Uzbekistán přijal „omezený počet“ odmítnutých afghánských žadatelů o azyl v Německu a pak je poslal do vlasti prostřednictvím soukromé letecké společnosti nabízející lety do Kábulu.
Uzbecká vláda se návrhem, který nezapře inspiraci Británií, jež svůj problém s migranty chce řešit dohodou se Rwandou (kam chce posílat i ty, kteří ze Rwandy nepochází), a Itálií, která hodlá nechat čekat žadatele o azyl v Albánii, zabývá. Hned na začátku ale má podmínku: požaduje, aby migrační dohoda zahrnovala rovněž bilaterální pravidla, která by umožňovala legální migraci kvalifikovaných pracovníků z Uzbekistánu do Německa.
Nezbavíte se mě, tvrdí Afghánec, jenž znásilnil 14letou Němku. Nařízenou deportaci nelze provést
Scholzův postoj k migraci se podle agentury dostal do poloh, které by za jeho předchůdkyně v kancléřském úřadu Angely Merkelové byly „naprosto nepředstavitelné“. Spolkový kancléř začátkem měsíce v projevu k poslancům prohlásil, že radikálové a zločinci ze zahraničí, kteří v Německu hledají azyl a ochranu, do země nepatří.
Reagoval tak na útok v Mannheimu, při němž afghánský žadatel o azyl pobodal policistu. Způsobil mu velmi těžká zranění, kterým devětadvacetiletý vrchní inspektor později podlehl. Pachatel žil v Německu s deset let zamítnutým azylem.