Článek
Ministerstvo kultury dá 750 000 eur (21 miliónů korun) na dokumentační centrum vyhnání. To má představovat podle vlády kancléřky Angely Merkelové " viditelné znamení" vyrovnání s nucenou emigrací, útěkem a vyhnáním.
Předseda skupiny vyhnanců v parlamentním bloku CDU/CSU Jochen-Konrad Fromme, který také sedí v rozpočtovém výboru, vyzdvihl, že se oproti dřívější vládě podařilo v chystaném rozpočtu vylepšit podporu vysídlenců. "Poprvé od začátku koncepčních úvah o Centru proti vyháněním, které CDU a CSU podporují, se vyčleňují prostředky na historické vyrovnání s nucenou emigrací, útěkem a vyhnáním," uvedl. Jde podle něj o "dílčí úspěch na cestě k vybudování trvalého zařízení", které je nyní pevně zakotveno ve státním rozpočtu. Je nutné, aby projekt podpořily také spolkové země, které to přislíbily, dodal Fromme.
Svaz vyhnanců, který zastřešuje spolky vysídlenců, včetně sudetoněmeckého landsmanšaftu, se podle původních návrhů chtěl věnovat hlavně vysídlení Němců z Polka a ČR, odkud muselo odejít nejvíce Němců. Pod tlakem politiků Svaz připustil vylíčení všech exodů ve 20. století.
Kde bude v Berlíně dokumentační centrum, zatím není jasné. Hovoří se mimo jiné o některém z kostelů, o Paláci korunních princů, kde už byla výstava Vynucené cesty, nebo o takzvaném Paláci slzí na frekventované třídě Friedrichstrasse.
Schröder s centrem nesouhlasí
Dalších 250 000 eur (7 miliónů korun) z rozpočtu ministerstva vnitra půjde na putovní výstavu Vynucené cesty. Ta už byla letos k vidění na jedné z hlavních berlínských tříd Pod lipami. Svaz vyhnanců ji chce přenést i do zahraničí. [celá zpráva]
Zatímco bývalá vláda SPD a Zelených exkancléře Gerharda Schrödera se k budování vyhnaneckého centra stavěla negativně, nynější kabinet CDU/CSU-SPD Angely Merkelové si do koaliční smlouvy zakotvil úkol vybudovat v hlavním městě "viditelné znamení", které bude připomínat bezpráví vysídlenců.