Článek
„Vzhledem k tomu, že malformace novorozenců (vrozené vývojové vady - pozn. redakce) nejsou v Německu hlášeny centrálně, jednotlivé kliniky nevědí, zda podobně postižené děti nepřišly na svět jinde, není v současné době jasné, zda nemá tento případ mnohem větší rozměry,“ řekla Focusu známá porodní asistentka Sonja Liggetová-Igelmundová. Je podle ní možné, že takových případů mohou být stovky.
Nemocnice v Gelsenkirchenu potvrdila tři případy během čtyř měsíců. „U dvou postižených dětí byla zdeformována levá ruka, která končila předloktím. U jednoho dítěte byla zasažena pravá ruka,“ potvrdila nemocnice. Ústav tvrdí, že podobné vývojové vady se neobjevily roky.
Všechny tři rodiny žijí v oblasti města Gelsenkirchen. „Je to podobné jako ve Francii. Už jsme kontaktovali kolegy z berlínské kliniky Charité, kteří jsou odborníky na embryonální toxikologii,“ uvedla nemocnice.
Ve Francii řeší případy 25 dětí, které se narodily s chybějícími prsty rameny nebo částmi rukou v rozmezí několika let v jedné oblasti. Zatím se stále pátrá po příčinách tak těžkých poškození.
Současné případy se nápadně podobají těm z roku 1960, které jsou známé jako kauza Contergan. Lék s názvem Contergan uklidňoval, napomáhal dobrému spánku a těhotným ženám pomáhal při nevolnostech, kterými v těhotenství trpěly. Prodával se volně bez receptu, ale měl hrozné vedlejší účinky. Na svět přicházely děti s těžce poškozenýma rukama a nohama, mnohé zemřely krátce po porodu.