Článek
Bozdag měl ve zhruba třicetitisícovém Gaggenau na jihozápadě Německa vystoupit s projevem na podporu kontroverzních ústavních změn v Turecku.
Radnice města akci zrušila s tím, že se jí chce zúčastnit hodně lidí a že má obavu o jejich bezpečnost.
Reakce Turecka přišla prakticky okamžitě. Bozdag zrušil plánovanou schůzku s německým ministrem spravedlnosti Heiko Maasem a Ankara si dokonce předvolala německého velvyslance.
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu obvinil německou vládu, že chce dosáhnout odmítnutí ústavní reformy v chystaném tureckém referendu, a pokáral ji, že „se musí naučit chovat“, chce-li udržet vztahy s Ankarou.
German town of #Gaggenau said it had received a bomb threat, a day after blocking a rally by #Turkey's justice minister. More to follow. pic.twitter.com/EKScm82asx
– dwnews (@dwnews) March 3, 2017
Budova radnice v Gaggenau
Podpořit ústavní změny do Německa, kde žije velká turecká menšina, jezdí opakovaně přední turečtí činitelé, což ve spolkové republice budí nevoli mnoha politiků.
Řadě z nich přijde paradoxní, aby turečtí ministři využívali svobody slova v Německu k propagaci kontroverzních změn ústavy v době, kdy je stejná svoboda v Turecku mnoha lidem upírána.
Konkrétně jde v posledních týdnech zejména o případ německo-tureckého dopisovatele deníku Die Welt Denize Yücela, který je v Turecku ve vazbě. Němci tvrdí, že jen dělal svou práci. Jeho propuštění požaduje i kancléřka Angela Merkelová.
O ústavních změnách budou občané Turecka, včetně těch žijících v zahraničí, hlasovat v dubnu. Podle kritiků jsou navrhované změny krokem od demokracie, protože do rukou prezidenta soustředí přílišnou moc. Mohou podle nich také vést k omezení základních lidských práv.