Článek
„Deklarované záměry islamistů provést velký útok pozorujeme již delší dobu (…) Nyní se však objevuje nový stupeň, k něčemu může dojít každým dnem.“ Tato varovná slova pronesl ve středu v rámci pravidelného hodnocení situace Thomas Haldenwang, šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV, vnitřní civilní rozvědka).
Haldenwang uvedl - bez konkrétních podrobností –, že v islamistických a džihádistických kruzích v Německu v posledních týdnech zesílily výzvy k útokům v souvislosti s válkou mezi Hamásem a Izraelem. Ta začala 7. října útokem Hamásu na Izrael, následovaly masivní izraelské bombardování Pásma Gazy a pozemní operace izraelské armády. Podle údajů válčících stran (které nelze nezávisle ověřit) je na straně Izraele asi 1200 obětí, v Pásmu Gazy přibližně 14000.
Teď budeme postupovat tvrdě. Německá policie udeřila na Islámské centrum v Hamburku
BfV uvádí, že dochází k radikalizaci pachatelů s islamistickým pozadím, kteří často útočí sami na tzv. měkké cíle. V nebezpečí jsou podle úřadu zejména Židé a židovské instituce.
Většinu útoků páchají pravicoví extremisté
Mezi nejhorší teroristické útoky v Německu posledních let co do počtu obětí patřil masakr na vánočním trhu v Berlíně dne 19. prosince 2016, kdy do davu lidí záměrně najel kamionem muž tuniského původu; zabil 13 lidí a přes 50 jich zranil. V únoru 2020 zastřelil pravicový extremista ve městě Hanau deset lidí s přistěhovaleckým pozadím.
Nejvíce teroristických útoků, při nichž došlo k úmrtím či zraněním, v posledních letech v Německu páchali pravicoví extremisté. Antisemitské útoky s oběťmi na životech či zraněním byly v poslední době řídké; takové pozadí měl útok na synagogu v Halle v říjnu 2019, o život však tehdy přišli „jen“ dva náhodní kolemjdoucí.