Článek
Dům s pozemkem v braniborském Wandlitzu severně od Berlína koupily v roce 1932 dvě Židovky, které tam provozovaly rekreační zařízení pro židovské děti. Nacisté je ale později donutili nemovitost prodat a v roce 1939 jej od realitního makléře koupila rodina, jejíž potomci v něm žijí dodnes, uvedla německá veřejnoprávní stanice rbb24.
Německo v roce 1990 přijalo zákon o „otevřených majetkových otázkách“, na jehož základě měli být odškodněni lidé pronásledovaní během druhé světové války. V případech, kdy nemohla o vrácení majetku požádat sama oběť, mohla vznést nárok organizace Jewish Claims Conference (JCC), která sdružuje 23 židovských organizací. To je i případ domu ve Wandlitzu: původní majitelky zahynuly v koncentračním táboře.
Podle rozhodnutí správního soudu, který byl posledním odvolacím stupněm, musí nyní dosavadní majitelé dům s pozemkem předat JCC. Současná 84letá majitelka a její 61letý syn se pokoušeli zvrátit rozhodnutí o vydání domu od roku 2015.
Neonacista uklouzl na vlhkém kořenu u bývalé Hitlerovy rezidence v Alpách a zřítil se do rokle. Je po smrti
„Strávila jsem v domě celý život a starala se o své rodiče,“ řekla žena. Podle jejího syna rodina neví, kam nyní půjde. JCC uvedla, že nabídla dosavadní majitelce, že může v domě zůstat bydlet doživotně. „Tuto nabídku rodina Liskeových odmítla,“ uvedla organizace.
Podle rbb24 byl případ domu v městečku Wandlitz posledním v Braniborsku v souvislosti se snahou Německa napravit majetkové škody, které způsobili pronásledovaným osobám nacisté ve 30. a 40. letech minulého století.