Článek
Na případ jako první upozornil regionální polský zpravodajský web Chojna24.pl, který zveřejnil i záběry z videa z bezpečnostních kamer, které vysazení migrantů na parkovišti v pohraniční obci Osinów Dolny ukazuje. Policejní vůz okamžitě po vysazení migrantů odjel zpět do Německa, napsal web s odvoláním na očité svědky.
Odezva u polské veřejnosti byla silná a nakonec přišla i reakce z nejvyšších míst. „Za chvíli budu mluvit s kancléřem Scholzem o nepřijatelném incidentu německé policie a rodiny migrantů na naší straně hranice. Věc musí být podrobně vysvětlena,“ napsal v pondělí na sociální síti X polský premiér Donald Tusk.
Będę za chwilę rozmawiał z kanclerzem Scholzem o niedopuszczalnym incydencie z udziałem niemieckiej policji i rodziny migrantów po naszej stronie granicy. Sprawa musi być szczegółowo wyjaśniona.
— Donald Tusk (@donaldtusk) June 17, 2024
Polsko a Maďarsko se bouří proti migračnímu balíčku EU, Němci si ho pochvalují
Také polští pohraničníci oznámili, že se obrátili na své německé kolegy, aby jim celou věc vysvětlili, a vytkli jim, že jejich postup porušuje principy spolupráce mezi bezpečnostními složkami i zákony o přesunu osob.
„Německé úřady nemůžou svévolně přijímat takové rozhodnutí,“ vzkázali. Náměstek polského ministra vnitra Czesław Mroczek se nechal slyšet, že Polsko takové jednání nebude tolerovat, a zdůraznil, že němečtí policisté jednali bez polského souhlasu.
Czy to jest prawda ?
— Jacek Skotnicki (@SwimingCoach_PL) June 14, 2024
Jeżeli faktycznie opisane zdarzenie z udziałem @bpol_b miało miejsce po polskiej stronie granicy
w #OsinówDolny, to absolutnie nie może być mowy o zastosowaniu przepisów dot. readmisji lub trybu określonego w rozporz.
Dublin III https://t.co/67nlD9mtem
Německá policie se posléze ozvala a předložila svůj pohled na věc. Polští kolegové prý několik hodin neodpovídali, ačkoliv migranti u sebe měli polské dokumenty. „Měli s sebou polské potvrzení o statutu uprchlíka pro dospělé a polské průkazy totožnosti pro děti,“ řekla německá policejní mluvčí Bianca Jurgo. „Tyto osoby byly převezeny k dalšímu řízení na policejní služebnu. Afghánská rodina nepožádala policisty o azyl,“ uvedla s tím, že němečtí policisté se snažili polské kolegy marně kontaktovat.
„Když polská strana několik hodin nereagovala, policisté se rozhodli vzít rodinu na hlídku na německo-polskou hranici u Hohenwutzenu a poté je vysadit v Polsku,“ dodala. V polské obci Osinów Dolny se prý zastavili kvůli lékárně, protože děti si stěžovaly, že jim není dobře. Následně se podle vysvětlení německé strany dodávky vracela pro mobil, který si Afghánka zapomněla na německé policejní stanici.
Šéfové německé a polské pohraniční stráže o věci jednali v úterý. „Dnešní rozhovor byl dobrý, máme na věc podobný pohled. Ve skutečnosti šlo o jednání německých policistů nad rámec procedur. Určitě nedodrželi postupy pro readmisi (postup pro vracení migrantů, kteří nelegálně překročili hranice do země, odkud přišli - pozn. red.),“ citoval web Onet.pl Mroczka. „Máme dohodu s německou stranou, že to byl incident, který se nebude opakovat,“ dodal.