Článek
Příslušníci skupiny přitom například blokovali letiště či potřísnili obrazy slavných malířů v evropských galeriích.
Razie se uskutečnily ve spolkových zemích Bavorsko, Bádensko-Württembersko, Hesensko, Dolní Sasko, Meklenbursko-Přední Pomořansko a Sasko, uvedla v úterý skupina. Kromě Lipska neuvedla žádné konkrétní obce.
Příslušné státní zastupitelství v Neuruppinu kromě toho zmínilo ještě braniborské město Chotěbuz. Domovní prohlídky byly podle těchto informací u 11 členů skupiny, přičemž pět z nich je nyní v takzvané preventivní vazbě, která má zabránit jejich dalším činům.
Působí to spíš jako PR akce. Razie proti pučistům v Německu vzbuzuje pochybnosti
Podle státního zastupitelství jsou dotyční vyšetřováni kvůli rušení provozu veřejných podniků a kvůli podezření z vytvoření zločinné organizace. Důvodem je několik útoků klimatických aktivistů na zařízení braniborské rafinerie PCK Schwedt, kde byl mimo jiné přerušen přívod ropy. Vytvoření zločinné organizace by se pak mohlo zakládat na skutečnosti, že obvinění se na páchání trestných činů opakovaně domlouvali.
„Už rok sledujeme pokusy o zastrašování, pokusy o zamezení naší činnosti, pokusy nás umlčet. Nadávali nám, odsuzovali nás, zavírali nás do vězení. Vyšetřováním kvůli vytvoření zločinné organizace se to dostává na novou úroveň,“ reagovala v úterý skupina. Skutečný problém přitom podle ní představuje počínání německé vlády v klimatické krizi. „To je porušení práva. To je protiústavní. To je zločinné,“ uvedla skupina v prohlášení.