Článek
Soud také lékařce předběžně udělil zákaz výkonu povolání a nařídil jí zaplatit 28 000 eur (přes 676 000 korun). Jde o částku, kterou vystavováním falešných potvrzení získala. Objednávali si je od ní lidé z celého Německa. Lékařka je nijak nevyšetřovala a ani nezjišťovala informace o jejich zdravotním stavu. Nezakládala žádnou dokumentaci. „Připomíná to spíš prodej potvrzení než lékařský postup,“ uvedla soudkyně.
V Německu povinnost používat na určených místech respirátor neplatí pro pacienty s takovými onemocněními, pro které by ochrana dýchacích cest znamenala riziko zhoršení zdravotního stavu. Výjimka se týká také pacientů s některými psychiatrickými diagnózami nebo sluchově postižených.
Povinné roušky ve zdravotnických zařízeních a v prostředcích hromadné dopravy jsou poslední viditelná protiepidemická opatření v Německu. V dálkové dopravě roušky až do 7. dubna letošního roku nařizuje celoněmecký zákon, nošení respirátorů v regionální a městské dopravě pak regulují jednotlivé spolkové země.