Článek
Rakety Taurus mají dosah až 500 kilometrů, což by ukrajinským silám umožnilo likvidovat i vzdálené ruské cíle. Zaútočit by mohly i na Moskvu.
Dürr, jehož strana nedávno opustila vládní koalici, chce podle webu Noz.de využít situace, kdy je Scholz pod tlakem poté, co dosluhující americký prezident Joe Biden povolil Ukrajině použít Američany dodané rakety dlouhého doletu ATACMS proti cílům na ruském území a Ukrajinci to v úterý využili.
Povolení by mělo souviset s rozmístěním severokorejských vojáků v ruské Kurské oblasti, odkud se ruská armáda snaží vytlačit ukrajinské jednotky, které kus území v létě obsadily. Washington povolení ale zatím oficiálně nepotvrdil.
Americké rakety ATACMS poprvé zasáhly cíle v hloubi Ruska
Scholz vždy trval na tom, že se musí k dodávkám zbraní na Ukrajinu, která se už 1000 dní brání ruské agresi, přistupovat opatrně a v koordinaci se spojenci, především s USA. Podle kancléřových kritiků po povolení z USA tento argument odpadl.
Předseda FDP Christian Lindner, kterého na začátku listopadu Scholz zbavil funkce ministra financí, prohlásil, že po rozhodnutí USA je Scholz „v izolaci“ a nic nebrání tomu taurusy Kyjevu dodat. Tlak na kancléře by mohlo zvýšit i schválení rezoluce Spolkového sněmu.
Favorit německých voleb: Putin dostane ultimátum, jinak dodáme Ukrajině rakety dlouhého doletu
Střely Taurus, které mají o 200 kilometrů delší dosah než ATACMS, by chtěly Ukrajině dodat opoziční konzervativní unie CDU/CSU, FDP a také vládní strana Zelených. Dohromady mají ve Spolkovém sněmu 403 z celkových 733 poslanců, tedy pohodlnou většinu.
Rozhodující slovo má ale v této věci německá vláda a v ní při sporech kancléř.
Scholz dodání střel Kyjevu dlouhodobě odmítá. Argumentuje, že by to zvýšilo riziko zatažení Německa do války, protože nasazení taurusů na Ukrajině by znamenalo zapojení německých vojáků do kontroly cílů.