Hlavní obsah

Němci skryli před berňákem 200 miliónů eur

Právo, DPA, ČTK, vpl
BERLÍN

Zámožní Němci ukryli před finančními úřady do zahraničních bank přes 200 miliónů eur (zhruba pět miliard korun). U 150 z nich německé úřady v uplynulých dnech provedly razie a 91 z nich se už k daňovým únikům přiznalo. Uvedla to v úterý prokuratura v Bochumi v průběžné bilanci dosavadního vyšetřování rozsáhlé aféry kolem daňových úniků.

Článek

Vyšetřování se patrně po bance LGT rozšířilo už na druhou banku v Lichtenštejnsku, kam své milióny převáděly stovky Němců, a také tři německé banky.

Přiznání od hříšníků se teď jenom hrnou

Od odhalených daňových hříšníků už německý stát zpětně vymohl 27,8 miliónů eur a další dodatečné daňové odvody v podobné výši stát bezprostředně očekává, přičemž výše této sumy neustále roste.

Bochumský úřad veřejného žalobce už obdržel dobrovolné přiznání o nezaplacených daních „v nezanedbatelné“ výši od 72 lidí. Úřady nyní zjišťují, zda byla podána natolik včas a bez mezer, aby plátcům nehrozilo trestní stíhání. V podezření jsou ale zřejmě stovky milionářů po celém Německu, z nichž odhadem 700 převádělo peníze do Lichtenštejnska.

Lichtenštejnsko je vedle Andory a Monaka jednou ze tří evropských zemí, které Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zařadila na černou listinu daňových rájů. Navzdory kritice za způsob odhalování daňových úniků však Německo není v tomto boji osamoceno.

Na rodinu informátora plivou

Jednak má podporu Evropské unie, jednak se na jeho stranu přiklonila Velká Británie a Nizozemsko. Británie se dokonce přiznala, že se nechala Německem inspirovat a za údaje potřebné k dopadení podezřelých rovněž zaplatila informátorovi.

Německý list Süddeutsche Zeitung (SZ) v úterý napsal, že 42letý muž, který před německou zpravodajskou službou BND vystupoval pod jménem Heinrich Kieber, dostal za CD s databází německých daňových hříšníků z LGT kromě 4,2 miliónu eur také novou identitu pro život v zahraničí. Mezitím však německé časopisy Der Spiegel a Focus zveřejnily jeho fotografie ze setkání s agenty BND. Lichtenštejnská média pak vystopovala jeho matku a sestru ve vesnici Mauren a zjistila, kde bydlel „Na jeho příbuzné lidé ve vesnici plivou jako na zrádce země,“ napsal SZ.

Deník naznačuje, že prokuratura i finanční policie musí mít ještě jiný zdroj, protože Kieberova databáze končí u roku 2002, zatímco vyšetřovatelé operují s fakty i z roku 2005.

Související články

Výběr článků

Načítám