Článek
Ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) současně zakázal tři organizace, které pod pláštíkem, že jde o charitu, sháněly peníze a sponzorovaly „mučednické rodiny“ Hizballáhu.
„Kdo podporuje teroristy, pro něj Německo nebude bezpečné,“ prohlásil Seehofer a pokračoval: „Je jedno, do jakého hávu se halí příznivci, v naší zemi útočiště nenajdou.“
Charity sháněly peníze pro rodiny atentátníků
Ministr zrušil sdružení se zdánlivě mírumilovnými názvy jako Deutsche Libanesische Familie e.V, Menschen für Menschen e.V a Gib Frieden e.V.
Problém spočíval v tom, že sháněly peníze pro „mučednické rodiny“ Hizballáhu. Ministerstvo uvedlo, že jejich cílem bylo podporovat boj Hizballáhu proti Izraeli, což je v rozporu s myšlenkou mezinárodního porozumění. Jistota, že v případě smrti budou dostávat pozůstalí finanční podporu, zvyšuje ochotu mladých stoupenců Hizballáhu účastnit se boje proti Izraeli.
USA se za Bidena důrazně vracejí na Blízký východ
Bezpečnostní složky uvedly, že zmíněná tři sdružení měla nahradit organizaci pojmenovanou Projekt sirotků Libanonu. Tu zakázal v roce 2014 tehdejší spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière (CDU). Toto sdružení předstíralo, že shromažďuje dary pro údajně charitativní účely v Libanonu a zajišťuje peníze pro sirotky. Jak uvedlo spolkové ministerstvo vnitra, v praxi ale shánělo peníze pro Hizballáh.
Už vloni v dubnu zakázal Seehofer německou odnož Hizballáhu, která čítala necelých 1050 islamistů. Obvinění znělo: podpora mezinárodní teroristické sítě shromažďováním finančních prostředků, nábor sympatizantů a zajišťování logistiky.
Německo zakázalo Hizballáh
Šíitské hnutí Hizballáh, které je v Libanonu zastoupeno i v politice, má dva základní cíle, přičemž tím hlavním je zničení Státu Izrael. V terminologii Hizballáhu je Izrael označován jako sionistický režim. Druhým cílem je pak omezení vlivu Západu, zejména USA, na Blízkém východě.
Německé tajné služby varují, že lze čekat, že organizace bude i nadále plánovat teroristické akce proti Izraeli nebo izraelským zájmům mimo Blízký východ.