Článek
Vědci přesto považují za nepravděpodobné, že by se virus dostal z českého chovu do Německa a nakazil tam divoké ptactvo. "Tento způsob by byl velmi nepravděpodobný. Z vědeckého hlediska není takové přímé spojení pravděpodobné," prohlásila mluvčí institutu Elke Reinkingová.
Vědci vycházejí spíše z toho, že infikovaní divocí ptáci nakazili paralelně jak chov v Česku, tak své divoké souputníky, kteří potom zamířili do Norimberku. Je ovšem také možné, že divocí ptáci nejprve zanesli nebezpečný virus H5N1 do českého chovu a pak letěli dál do Bavorska.
Němečtí vědci původně nevylučovali, že k přenosu mohlo dojít při obchodu s drůbeží, existovaly totiž kontakty mezi závodem vzdáleným 50 kilometrů od Norimberka a zachvácenou drůbežárnou na Orlickoústecku.
V Norimberku bylo onemocnění dosud prokázáno u 18 volně žijících ptáků, minimálně u třetiny z nich šlo o agresivní variantu viru H5N1 potenciálně nebezpečnou pro člověka. Agentura DPA navíc uvedla, že velká podobnost je mezi nynějšími viry a viry z Kuvajtu zkoumanými v referenční laboratoři v britském Weybridge.