Článek
Na základě hlasování diváků se do finálové desítky dostali zpěvačka Marika Gombitová, kněz Anton Srholec, cyklista Peter Sagan, kněz a politik Andrej Hlinka, soluňští věrozvěsti bratři Cyril a Metoděj, zbojník Juraj Jánošík, politici Gustáv Husák, Alexander Dubček, Milan Rastislav Štefánik a Ľudovít Štúr.
V následujících týdnech bude každé z těchto osobností věnován speciální dokument a diváci mohou hlasovat už pouze pro kandidáty z finálové desítky.
V případě první desítky RTVS pořadí neoznámila, aby neovlivnila další hlasování. Upřesnila však další pořadí osobností, které se do užšího finále nedostaly.
Loni v únoru zavražděný novinář Ján Kuciak se umístil na 13. místě, těsně za ním skončil výtvarník Andy Warhol následovaný politikem Vladimírem Mečiarem a hudebníkem Jožo Rážem.
Zajímavostí je 22. místo rakouské císařovny a uherské královny Marie Terezie. Hned za ní se umístil herec Milan Lasica. Další slovenský herec Michal Dočolomanský byl v anketě 33. a Július Satinský 36. Z herců se nejvýše umístil Jozef Kroner na 12. místě.
Český premiér a rodák z Bratislavy Andrej Babiš v hlasování obsadil 89. místo. [celá zpráva] Ocitl se tak ve společnosti uherského krále Matyáše Korvína (98. místo), režiséra Jozefa Bednárika (97.), hokejistů Miroslava Šatana (85.), Petra Bondry (81.) a Jozefa Golonky (82.).
Tisa vyřadili
Před startem ankety volala na Slovensku pozdvižení upoutávka, v níž se objevil také prezident klerofašistického Slovenského štátu (1939–1945) Jozef Tiso s titulkem „Válečný zločinec, nebo mučedník?“ Společně s Tisem se do upoutávky dostali také Milan Rastislav Štefánik, Marie Terezie a Alexander Dubček.
Po protestech židovských organizací i veřejnosti musela RTVS upoutávku stáhnout z vysílání a Tisa z ankety vyřadila. Generální ředitel RTVS Jaroslav Rezník oznámil, že v anketě nebude možné hlasovat pro lidi, kteří se dopustili válečných zločinů, zločinů proti lidskosti nebo vlastizrady a nebyli rehabilitováni.
„Tiso nebyl žádným mučedníkem, ale jednoznačně negativní osobností slovenských dějin první poloviny 20. století. Do této ankety opravdu nepatří,“ poznamenal historik Ivan Kamenec.
Slovenský štát kolaboroval s nacisty, 70 tisíc Židů dal vyvézt do vyhlazovacích táborů a Němcům za každého Žida zaplatil 500 říšských marek. Tiso byl po druhé světové válce odsouzen jako válečný zločinec a popraven.