Článek
K selhávání dochází bez varování a chlouby královského námořnictva v ceně miliardy liber tedy přibližně 34,7 miliardy korun zůstávají na širém moři bez pohonu a energie pro provoz zbraňových systémů.
„Jsem v šoku. Loď za miliardu ve válečné zóně a my kvůli výpadku proudu nevíme, zda se ti lidé vrátí živí,“ komentoval zjištění Daily Recordu poslanec za Skotskou národní stranu Doug Chapman.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Radost nemá ani vláda. „Nemůžeme mít válečné lodě, které se nemohou plavit v teplejších vodách než je ta v přístavu v Portsmouthu. Tyhle lodě musejí mít globální dosah,“ řekl Daily Recordu zdroj z vládních kruhů, který si nepřál být jmenován.
S plavbou na Blízký východ jsme nepočítali
Firma Rolls-Royce podle serveru Daily Mail vysvětlila, že byly motory pro lodě třídy Daring „vyrobeny v souladu s požadovanými specifiky, ale podmínky na Blízkém východě nejsou s těmito specifiky v souladu“.
Nezbytné konstrukční opravy, přesněji dovybavení lodí dieselovými generátory, vyjdou britské daňové poplatníky na další desítky miliónů liber. Do lodí bude navíc nutné vyříznout díru.
K prvnímu selhání došlo už v roce 2010, kdy loď HMS Daring uvízla uprostřed Atlantiku a musela být opravena v Kanadě. O dva roky později se ale znovu porouchala v Bahrajnu a musela být opravována znovu.