Článek
„Bylo jí navrženo, jestli by nechtěla pobírat o pár tisíc liber méně než premiér, aby se vyhnula medializování právě tohoto příběhu. Ale odmítla to,“ popsal jeden ze zdrojů BBC jednání o platu Grayové. Odhalení podle stanice způsobilo třenice i uvnitř Labouristické strany, protože řada dalších poradců má pocit, že Grayová dostává velké peníze na jejich úkor.
„Stále velkolepější Sue se považuje za místopředsedkyni vlády, odtud ten plat. A neexistuje žádný jiný hlas, který by premiér slyšel, protože všechno prochází jen přes Sue,“ řekl jeden ze stranických zdrojů BBC. Liam Booth-Smith, předchozí personální šéf v době kabinetu konzervativního premiéra Rishiho Sunaka, pobíral ročně 140 tisíc až 145 tisíc liber.
Žena, která může skoncovat s Johnsonem
Úřad vlády v reakci na zprávu BBC nepopřel, že by Grayová vydělávala více než premiér, místo toho se soustředil na zdůrazňování, že sama nemá pravomoc stanovit si výši svého platu. Sám Starmer v reakci na zprávy o vnitrostranických rozmíškách reagoval výrokem, že „většina“ tvrzení o Grayové je „hluboce nepravdivá“.
Grayová, jejímž synem je labouristický poslanec Liam Conlon, doprovázela Starmera na jeho nedávných cestách do Washingtonu či Říma. Účastní se také premiérova týdenního brífinku s šéfy tajných služeb a ozbrojených složek, podotkl web listu Daily Mail.
NADINE DORRIES: Picture of Biden and Sue Gray that begs the question... who's our real PM? https://t.co/EJA2uWMGRB pic.twitter.com/eI5EIBvvlF
— Daily Mail Online (@MailOnline) September 17, 2024
Její zpráva předcházela Johnsonův pád
Do vysoké politiky promluvila Grayová mocně v roce 2022. Tehdy coby vysoká státní úřednice vedla vyšetřování kauzy „partygate“ tehdejšího premiéra Borise Johnsona. Zpráva ostře kritizující pořádání večírků v premiérském sídle v době covidového lockdownu vydatně přispěla k pádu tehdejšího konzervativního ministerského předsedy.
Web Politico letos Starmerovou označil za „nejmocnější ženu Británie“. „Představitelé labouristů si v soukromí stěžují, že Grayová zpomalila jmenování ministrů i zvláštních poradců, přičemž většina rozhodnutí vyžaduje její osobní souhlas,“ napsal web.
Počátky enormního vlivu Grayové podle serveru sahá až do let 2012 to 2018, kdy stála v čele úřadu dohlížejícího na dodržování etických standardů ve státní službě. Její negativní posudek měl podle webu moc ukončovat kariéru ministrů a dalších vysokých činitelů.
„Naše skvělé Spojené království je vlastně celé řízeno dámou jménem Sue Grayová,“ komentoval to už v té době podle tehdejšího vládního náměstka Davida Lawse jeho vládní kolega Oliver Letwin.