Článek
Seznam hledaných ruskými úřady téměř jistě není kompletní. Podle Mediazony úřad nezveřejňuje kompletní databázi, ale pouze odpovědi na dotazy médií, pokud jde o konkrétní osoby.
Právě z těchto odpovědi opoziční web sestavil svůj seznam. „Hledaná oznámení nespecifikují, podle kterého článku je osoba stíhána, takže je téměř nemožné odlišit politické případy od ostatních,“ upozorňuje web.
Na seznamu figuruje mimo jiné Jaromír Štětina, bývalý senátor a europoslanec, zakladatel neziskové organizace Člověk v tísni a někdejší válečný reportér z oblastí bývalého Sovětského svazu. Štětina přitom patří k dlouhodobým kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina, po jeho odsouzení jako válečného zločince volal už před deseti lety.
For the first time in history, the head of another state—Estonian Prime Minister Kaja Kallas was placed on the Russian wanted list. This is just one of Mediazona's many findings in the comlete wanted database: https://t.co/uUwEWByxuO pic.twitter.com/u0X8yln4Br
— Mediazona English (@mediazona_en) February 13, 2024
Politiků stíhaných za strhávání památníků Rudé armády přibude, vyhrožuje Zacharovová
Dalším v Rusku hledaným Čechem je podle databáze „Matuš Bulíř“. O Matouši Bulířovi informovala česká média poprvé, když v minulosti dostal podmínku za protiromské cedule u památníku v Letech, kandidoval také do europarlamentu za nacionalistické uskupení.
Později byl mezi českými bojovníky, kteří se po ruské invazi z roku 2022 přihlásili na pomoc Ukrajině. Jeho angažmá však skončilo neslavně - po kritických videích, která se šířila v proruských skupinách, jej napadli další čeští spolubojovníci a Bulíř se vrátil zpět.
Za protiromské nápisy v Letech uložil soud podmíněné tresty
Další hledaní Češi na seznamu, Jan Dašek a Michaela Krešlová, mezi známé tváře nepatří. Na seznamu figuruje také muž jménem Sergej Kiriček, který má podle databáze rovněž české občanství, je u něj přitom uvedena poznámka, že je hledaný na základě žádosti kyrgyzských úřadů.