Článek
Často se hovoří o Chruščovově „daru“ u příležitosti 300. výročí Perejaslavské dohody, na jejímž základě byla v 17. století levobřežní Ukrajina připojena k carskému Rusku.
Mnozí ale verzi o „darování“ odmítají a tvrdí, že skutečný důvod předání Krymu Ukrajině byl ryze pragmatický: Poloostrov se po druhé světové válce a vyhnání krymských Tatarů nacházel v zuboženém stavu a jeho ekonomika založená na zemědělství byla rozvrácená. Ukrajina proto měla sehrát roli jakéhosi spasitele a poloostrov obnovit, pro což vykazovala z geografického a logistického hlediska lepší předpoklady.
Když se koncem roku 1991 Sovětský svaz rozpadl, začaly se šířit dohady, že Rusové Krym „darovali“ Ukrajincům podruhé, bez ohledu na to, že jim v té době poloostrov už několik desetiletí právoplatně patřil.
Vraťte Ukrajině Krym. Na ruském webu se objevily příspěvky proti válce
„Druhé darování“ se odehrálo na schůzce lídrů tří slovanských sovětských republik v prosinci 1991 v běloruské rezervaci Bělověžská pušča, na níž Boris Jelcin (Rusko), Leonid Kravčuk (Ukrajina) a Stanislav Šuškevič (Bělorusko) podepsali dohodu o rozpuštění SSSR.
„Zabiraj!“
Kravčuk měl údajně celou dobu jednání brouka v hlavě, a to kvůli Krymu. Poloostrov sice administrativně patřil jeho republice, ale dobře si pamatoval, co se stalo v roce 1954, a také dobře věděl, že většinu krymské populace tvořili Rusové.
Těsně před podpisem dokumentu se prý naklonil k Jelcinovi a zeptal se jej: „Borisi Nikolajeviči, a co bude s Krymem?“
Jelcin to v daný moment nechtěl moc řešit. Více se prý zabýval myšlenkou, jak eliminuje Michaila Gorbačova, jenž ještě stále seděl v Kremlu. Jelcin měl nakonec mávnout rukou a Kravčukovi odpovědět: „Nu i zabiraj!“ (Tak si to vezmi!)
Kravčuk sám tento dialog s Jelcinem nikdy nepotvrdil. Z jeho pozdějších vyjádření ale vyplynulo, že Jelcina Krym až tolik nezajímal a že se ponechání poloostrova pod ukrajinskou správou nijak vehementně nebránil. „Říkal sice, že ,Krym je Rusko‘, ale neříkal ,Vraťte nám Krym‘,“ řekl Kravčuk v roce 2016, tedy v době, kdy byl poloostrov už dva roky anektovaný.