Článek
Pellegrini ve videu zveřejněném na Facebooku připustil, že politická scéna zatím není připravena na smír, vyjádřil však naději, že zmíněné setkání předsedů parlamentních stran se uskuteční někdy později.
„Uklidnění slovenské společnosti však nesmí stát na jednotlivcích nebo na předsedech politických stran, kteří si šíření zla a nenávisti zvolili za svou politickou cestu. Smíření národa je náročný proces a běh na dlouhou trať,“ uvedl Pellegrini. „Chci vás ubezpečit, že jsem připravený všemi svými silami přispět k tomu, aby byl tento zápas nakonec pro Slovensko vítězný,“ dodal zvolený prezident.
„Někteří nejsou schopni základní sebereflexe“
Poslední dny a tiskové konference však podle Pellegriniho ukázaly, že někteří politici nejsou schopni základní sebereflexe ani po takovéto tragédii. „Jako by nepochopili, že jejich dosavadní kroky, vyjádření a nechutné útoky nikoliv na konkurenční politické myšlenky, ale na jejich nositele zásadně přispěly k napětí v naší společnosti,“ konstatoval zvolený prezident.
Fico je mimo ohrožení života, oznámila nemocnice
Předsedové parlamentních stran měli na setkání v Prezidentském paláci společně odsoudit atentát na předsedu vlády a přispět k uklidnění situace ve slovenské společnosti.
„Navštívil jsem paní prezidentku, abychom jako odcházející a nastupující nejvyšší ústavní činitelé společně odsoudili tento zločin vůči člověku, který je zároveň i těžkým zločinem vůči naší demokracii. Pokusili jsme se udělat něco víc, posadit za jeden stůj lídry všech politických parlamentních stran. Účelem tohoto setkání mělo být jen jedno: pokusit se dospět k dohodě na základních pravidlech slušného politického souboje, na tom, abychom vyzvali své voliče ke zdrženlivosti a uklidnění,“ řekl Pellegrini.
Zraněná země
Po atentátu na premiéra je Slovensko podle Pellegriniho „zraněnou zemí“ a každý jednotlivec rozhoduje o tom, zda se tyto rány budou hojit, nebo k nim přibydou další. „Jako zvolený prezident jsem po atentátu okamžitě ukončil svůj pobyt v zahraničí a šel jsem alespoň stiskem ruky a několika větami povzbudit pana Roberta Fica, aby ve svém boji úspěšně pokračoval,“ uvedl Pellegrini.
Zvolený prezident vyzval občany, aby se nedali unést negativními vášněmi politického souboje. „Zkuste projevit co nejvíce respektu k jinému názoru, a to i k názoru politickému. Pokud se vám konkrétní názor nelíbí, neprojevujte prosím nenávist k jeho nositeli,“ vyzval Pellegrini.
K plánovanému jednání u kulatého stolu se vyhýbavě stavěly především vládní strany Směr – sociální demokracie a Slovenská národní strana. Situaci ještě zhoršila tisková konference hnutí Slovensko (dříve OLaNO), na které předseda hnutí Igor Matovič žádal demisi ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka.
Ve středu spáchal atentát na premiéra Fica jednasedmdesátiletý Juraj Cintula. Na náměstí ve městě Handlová zasáhl předsedu vlády čtyřmi ranami. Fica operovali pět hodin v nemocnici v Banské Bystrici, ale jeho stav je nadále vážný. Cintula se k činu přiznal a soud ho vzal do vazby. Hrozí mu 25 let vězení nebo až doživotí.