Článek
„Navíc je to dřina. Není nutné ženu tak zatěžovat, nejedná se o ceremoniální pozici. Možná časem k tomuto stylu dojdeme. Ale zatím je to jiné. Klaním se ženám, ani v nejmenším nezlehčuji jejich roli. Ale měly by nám zůstávat nablízku,“ pokusil se Lukašenko přednést další důvody, proč by žena neměla zastávat jeho pozici.
Ačkoliv Lukašenko v rozhovoru mluvil o Kamale Harrisové, letošní neúspěšné kandidátce demokratů na post americké prezidentky, opomenul zmínit Svjatlanu Cichanouskou. Ta je podle mnohých legitimní vítězkou běloruských prezidentských voleb z roku 2020. V nich podle oficiálních výsledků vyhrál Lukašenko, který poté čelil masovým protestům opozice.
Cichanouská byla následně přinucena k emigraci, nyní vede opoziční exilovou běloruskou vládu z Polska a Litvy, ve vlasti byla mezitím v nepřítomnosti odsouzena k 15 rokům vězení.
Mezi nejznámější opozičníky v Bělorusku patří další žena, Maryja Kalesnikavová. Jedna z tváří protestů z roku 2020 byla násilím odvezena za hranice, obratem se však vrátila zpět do Běloruska, kde si nyní odpykává 11letý trest.