Článek
„Tady je potřeba odpovědnosti všech 28 členských států,” řekla ministryně v německé veřejnoprávní televizi ZDF.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Podle ní je třeba uvažovat o tom, zda neomezit finanční prostředky pro nesolidární země, tedy i Českou republiku, která kvóty od počátku odmítá. Miklová-Leitnerová řekla, že je tady možnost „redukovat požadavky, pokud není solidární odpovědnost”.
Kvóty odmítají země visegrádské čtyřky – tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, ale odmítavě se k nim postavila například i Francie.
Nynější vlna uprchlíků podle rakouské ministryně představuje pro EU skutečnou „existenční výzvu“. „Buď Evropa na problému s uprchlíky ztroskotá, nebo z něj Unie vyjde posílená – zejména díky spravedlivému rozdělení uprchlíků," upozornila.
Žádný konkrétní návrh ale Vídeň k Evropské komisi nepodala.
Rakousko patří k zemím nejvíce postiženým migrační krizí. Tamní úřady proto zahájily přísnější kontroly vozidel, v nichž by mohli být do země pašováni další běženci. O tomto opatření úřady informovaly v neděli odpoledne a Miklová-Leitnerová na pondělní tiskové konferenci sdělila, že se díky tomuto opatření už podařilo objevit na 200 migrantů a zadržet pět osob zapojených do pašování lidí. [celá zpráva]