Článek
Po smrti černocha George Floyda, který v americkém Minneapolisu zemřel poté, co mu policista klečel na krku, se v různých částech světa přehnala vlna protestů a zároveň i poškozování a ničení soch politiků, kteří podle hnutí BLM představují útlak. Tato vlna již zasáhla i maďarské hlavní město.
Churchillova socha byla v Budapešti odhalena v roce 2003. Od té doby byla poškozena již čtyřikrát. Většinou byla polita rudou barvou.
Churchill, Kolumbus. Sochy historických postav jsou terči demonstrantů, na které se chystá ultrapravice
Nacista i sionista zároveň?
Někdejší válečný britský premiér byl tentokrát sprejery označen za nacistu, přitom právě on výrazně přispěl k porážce nacistického Německa. Podobně historicky mimo byl sprejerský nápis v roce 2009, který ho označil za sionistu, ačkoliv jím vedená vláda v první polovině 40. let omezovala židovské přistěhovalectví do mandátní Palestiny.
Churchill in Budapest after the neo-Nazi rampage, 2009
— Lucie A. Sulovská (@sulovsk) June 17, 2020
Churchill in Budapest after the rampage of modern Taliban, 2020 pic.twitter.com/HQhpbyfvBC
Aktivisté sympatizující s hnutím Black Lives Matter chtějí jen ve Velké Británii odstranit 78 soch. Jsou mezi nimi sochy králů, ale také Olivera Cromwella, dobrodruha a mořeplavce Sira Francise Drakea či kapitána Cooka. V Londýně byly také poškozeny sochy Churchilla, ale i Mahátmá Gándhího, protože se podle protestujících za svého života dopustili rasistických vyjádření.