Článek
„Od včerejška hledáme místo, kde bychom se mohli s Alexejem rozloučit. Obvolali jsme většinu soukromých i veřejných pohřebních ústavů, komerčních prostor a pohřebních síní. Někde říkají, že je síň je obsazená. Někde odmítají uvést jméno Navalnyj. Na jednom místě nám bylo přímo řečeno, že pohřební ústavy s námi mají zakázáno spolupracovat. Po dni hledání jsme prostory pro rozloučení stále nenašli,“ napsala Jarmyšová v úterý na sociální síti X.
O den dříve Navalného tým oznámil, že plánuje na konci týdne uspořádat s politikem veřejné rozloučení a že k tomu hledá vhodný sál.
Kreml povýšil i vyšetřovatele
Povýšení se zatím dočkal Roman Vidjunkov, hlavní vyšetřovatel v Navalného kauzách. Ten je nově zástupcem ředitele Vyšetřovacího výboru Ruské federace, informoval Navalného spolupracovník Ivan Ždanov, který zveřejnil fotografii příslušného dokumentu.
Tři dny po Navalného smrti také ruský prezident Vladimir Putin do hodnosti generálplukovníka povýšil náměstka ředitele Federální vězeňské služby (FSIN) Valerije Bojarineva.
Teď měl sedět v tomto křesle. Den před smrtí Navalného se domluvila výměna za vraha z FSB
Smrt Navalného v sibiřské trestanecké kolonii IK-3 oznámily ruské úřady 16. února s tím, že upadl do bezvědomí po procházce a již se neprobral. V lékařské zprávě, která byla ukázána jeho matce Ljudmile Navalné, se píše, že 47letý muž zemřel z „přirozených příčin“. Tělo zesnulého politika předaly úřady jeho matce teprve 24. února, předtím vyšetřovatelé požadovali, aby slíbila, že pohřeb bude neveřejný.
Navalnyj, který si udělal jméno odhalováním korupce v nejvyšších patrech režimu, byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval prezidenta Vladimira Putina, kterého také obviňoval, že ho nařídil otrávit. Hned po vyléčení z otravy a návratu do vlasti byl v lednu 2021 uvězněn. Odsouzen byl v několika případech, mimo jiné za údajný „extremismus“. Navalnyj veškerá obvinění označoval za vykonstruovaná.