Hlavní obsah

NATO zahájilo operaci Stráž Baltu

2:55
2:55

Poslechněte si tento článek

Severoatlantická aliance v úterý zahájila operaci Baltic Sentry (Stráž Baltu), jejímž úkolem je chránit kritickou infrastrukturu v Baltském moři, včetně podmořských kabelů, na které se zaměřuje ruská stínová flotila. Oznámil to generální tajemník NATO Mark Rutte, jenž se společně s dalšími představiteli Aliance sešel v Helsinkách. Informuje o tom finská televize Yle.

Foto: Profimedia.cz

Generální tajemník NATO Mark Rutte

Článek

Rutte zmínil, že NATO už v posledních dvou letech zvýšilo svou přítomnost na moři, v rámci operace Baltic Sentry nicméně Aliance do Baltského moře pošle ještě více lodí, včetně fregat, průzkumných letadel a dronů, které budou oblast monitorovat, píše finská televize s tím, že tajemník nespecifikoval, kolik techniky se operace zúčastní.

„Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom se ujistili, že se můžeme bránit a být schopni podniknout další kroky, aby se to už neopakovalo,“ prohlásil Rutte v reakci na poškození podmořského kabelu EstLink 2 lodí ruské stínové flotily Eagle S.

Představitelé NATO se navíc shodli, že si Aliance vyhrazuje právo zakročit proti jakémukoli plavidlu, které je podezřelé z obcházení sankcí nebo představuje hrozbu.

Dobře, že jste je zadrželi

Rutte dále pochválil Finy za to, že 26. prosince, tedy den po poškození kabelu, ruskou loď zastavili, zabavili a odtáhli ji do přístavu ve Finsku. Podle něj jde země všem ostatním příkladem.

Setkání v Helsinkách se účastnil také estonský premiér Kristen Michal, který poděkoval všem spojencům NATO za podporu ohledně situace s podmořským kabelem. Dodal navíc, že ruská stínová flotila je „časovanou bombou“ a že je třeba hledat způsoby, jak do činností flotily zasáhnout rychleji, než se to dařilo doposud.

Šéf Aliance už na konci prosince prohlásil, že NATO zvýší svoji přítomnost v Baltském moři. Například Estonsko, nezávisle na Alianci, v Baltském moři také zahájilo operaci specificky na ochranu podmořského kabelu EstLink 1.

Foto: Profimedia.cz

Generální tajemník NATO Mark Rutte (vpravo), finský prezident Alexander Stubb (uprostřed) a estonský premiér Kristen Michal (vlevo) na jednání v Helsinkách

Setkání v Helsinkách se kromě Rutteho a Michala účastnil také německý kancléř Olaf Scholz, podle něhož je poškození podmořského kabelu součástí hybridní strategie ohrožující evropské země, nebo místopředsedkyně Evropské komise Henna Virkkunenová, podle níž EU bere bezpečnost v Baltském moři vážně a musí s NATO úzce spolupracovat.

Přijel také litevský prezident Gitanas Nauséda, který zdůraznil, že poškození tří různých podmořských kabelů v Baltském moři v posledních 13 měsících ukazuje, že se velmi pravděpodobně jedná o úmyslné činy ze strany nepřátelských států.

Rutte: NATO posílí svoji přítomnost v Baltském moři

Evropa

Výběr článků

Načítám